Lidovky.cz

Chalupa zakáže průzkum těžby břidlicového plynu. Než připraví zákony

Ekonomika

  16:09
PRAHA - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) se rozhodl, že nechá na několik let zakázat průzkum těžby břidlicového plynu v Česku. Vyhlášení moratoria je podle ministra jednou z možností, jak nepřehlednou situaci kolem povolování průzkumu vyřešit. Návrh chce předložit vládě. Uvedly to Hospodářské noviny.

Broumovsko. Na Broumovsku se údajně nachází podzemní ložiska zemního plynu v břidličných vrstvách, ze kterých by mohl být těžen frakturací vrstvy a horizontálními vrty. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle Chalupy není česká legislativa připravena na tak technicky složité průzkumy jako u břidlicového plynu. "Proto zvažujeme, že by se stanovil určitý čas - rok, možná dva, na příslušné úpravy zákonů. Během této doby by se nevydávala žádná povolení, ani povolení k průzkumu," řekl Hospodářským novinám Chalupa.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdřív se musí připravit jasné zákony

Doplnil, že mezitím je nutné připravit takové zákony, které stanoví jasná pravidla. Podle deníku bude třeba v této souvislosti změnit geologický zákon, horní zákon a zřejmě i další. S návrhem moratoria souhlasí i Chalupův náměstek Tomáš Tesař, do jehož činnosti břidlicový plyn spadá.

"V současné situaci to je nejlepší řešení. Naše zákony, které se těžby dotýkají, jsou dvacet let staré a s moderními způsoby těžby, jako například těžba břidlicového plynu nebo zplynování uhlí, vůbec nepočítají," řekl Tesař.

Zásoby břidlicového plynu v Česku zatím nejsou prokázané

Podle ministerstva průmyslu a obchodu v současnosti Česká republika nedisponuje prokázanými zásobami břidlicového plynu. "S ohledem na tuto skutečnost je proto diskuse o jeho těžbě irelevantní," sdělil mluvčí resortuTomáš Paták.

Kdyby byl průzkum povolen, trvalo by podle Patáka zhruba pět let, než by byly k dispozici první relevantní informace o tom, zda je v Česku potenciál pro využívání břidlicového plynu. "Ve státní bilanci zásob není evidováno žádné ložisko břidlicového plynu, a tak logicky nevstupuje břidlicový plyn do energetické bilance státu ani nijak neovlivňuje surovinovou či energetickou bezpečnost státu," dodal mluvčí.

Proti těžbě se postavili hejtmani

Proti těžbě břidlicového plynu i jejímu průzkum metodou takzvaného hydraulického štěpení se nedávno postavili hejtmani. Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek podá v létě do sněmovny návrh zákona, který by těžbu zakázal. Asociace rovněž doporučila krajským samosprávám, aby v případě, že budou k těžbě břidlicového plynu vydávat stanoviska rad nebo zastupitelstev, aby byla negativní. Podle ní by totiž těžba z břidlic mohla mít vážný dopad na životní prostředí i kvalitu života lidí v takto postižených oblastech.

Nadnárodní firmy chtějí těžit plyn z břidlic na řadě míst Česka. Momentálně se hovoří o lokalitách až v pěti krajích. Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Starostové se obávají hlavně zhoršení kvality pitné vody.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.