Lidovky.cz

Miliardáři se poperou o elektrárny, které ČEZ nabídl k prodeji

Ekonomika

  15:35aktualizováno  16:16
PRAHA - Prodáme dvě uhelné elektrárny skupině Czech Coal kontroverzního podnikatele Pavla Tykače, nebo Energetickému a průmyslovému holdingu, za kterým stojí miliardáři Petr Kellner, Patrik Tkáč a Daniel Křetínský? To je otázka, kterou bude v nejbližších týdnech řešit vedení energetické skupiny ČEZ.

Elektrárna Chvaletice foto: Reprofoto

V poslední srpnový den totiž ČEZ obdržel dvě nabídky. „Mohu potvrdit, že Energetický a průmyslový holding podal nabídku na elektrárny Počerady a Chvaletice,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí holdingu Martin Maňák.

Sdílnější je konkurenční Czech Coal. „Touto akvizicí bychom vytvořili nového hráče na trhu s elektřinou a vytvořili tlak na snížení cen. Navíc disponujeme dostatečným množstvím paliva pro optimální provoz obou elektráren,“ řekl místopředseda představenstva Czech Coalu Luboš Pavlas.

Další uchazeči

 Právě Czech Coal nyní obě elektrárny zásobuje uhlím z lomu Vršany na Mostecku. Elektrárna Počerady se nachází přímo na okraji vršanského lomu. Energetický a průmyslový holding vlastní uhelné doly také, ale nikoliv v Česku. Těží v okolí německého Lipska a v polském Horním Slezsku.

Jenže jak vyplývá z vyjádření skupiny ČEZ, uspět nemusí ani jeden z dvojice uchazečů o elektrárny. ČEZ se totiž rozhodl přizvat do soutěže ještě další uchazeče. Aby jich nalákal více, nabídl k prodeji ještě elektrárnu Tisová na Sokolovsku, elektrárnu Dětmarovice na Ostravsku a elektrárnu Mělník III. Termín pro podávání nabídek je stanoven na konec září.

Dominantní postavení

 V tuto chvíli je jisté pouze to, že ČEZ prodá nejméně jednu velkou elektrárnu. Chce tím naplnit podmínky narovnání sporu s Evropskou komisí. Její vyšetřovatelé se tři roky zabývali podezřením, že ČEZ zneužíval svého dominantního postavení na českém energetickém trhu.

Obě strany sporu nakonec daly přednost smírnému řešení, kdy ČEZ jako „polepšený hříšník“ souhlasil s prodejem uhelných bloků o výkonu nejméně 800 megawattů. „Pokračování sporu by vedlo zřejmě k udělení mnohamiliardové pokuty a následně k soudnímu procesu. Ani jedna strana nechtěla čekat pět let, až soudy rozhodnou,“ uvedl již dříve obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.