Lidovky.cz

OBRAZEM: Aktivisté Greenpeace protestovali proti těžbě ropy v Arktidě

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Transparent s nápisem "Kdo jinému jámu vrtá, sám do ní shell" a výzvu "Zachraňte Arktidu" vyvěsili dnes aktivisté Greenpeace na benzince Shell u pražského sídliště Barrandov. Protestovali tak proti záměru firmy zkoumat ložiska ropy v Arktidě. První průzkumný vrt v této oblasti společnost zahájila v neděli.

'Zachraňte Arktidu,' vyzývali aktivisté Greenpeace na protestní akce na benzince Shell. foto: Ibra Ibrahimovič

Aktivisté protestovali v převlecích za lední medvědy, protože už podle mluvčí organizace Lucie Jakešové "nedokázali jen nečinně přihlížet chystané zkáze svého domova". Obdobnou akci Greenpeace uspořádali před prázdninami u jiné pražské čerpací stanice.

'Ruce pryč od Arktidy'. Aktivisté Greenpeace protestovali na benzince Shell.
'Zachraňte Arktidu,' vyzývali aktivisté Greenpeace na protestní akce na benzince Shell.

Stejně jako minule obsluha čerpací stanice pumpu po "obsazení" aktivisty uzavřela. Na místo přijela také policie, proti protestujícím ale nezasáhla.

Aktivisté z Greenpeace protestovali na jedné pražské benzince proti záměru Shellu těžit ropu v Arktidě.

"My jsme tam na zástupce Shellu čekali, protože slíbili, že přijedou. Nicméně zřejmě přehodnotili komunikační strategii a k vrtům se nijak vyjadřovat nechtějí. I velitel policejního zásahu byl trochu naštvaný, když se tam nic nedělo. Snažili jsme se do Shellu volat, ale nikdo nám neodpověděl. Byla škoda, že tam nepřijeli, protože jsme jim chtěli předat výzvu proti těžbě," řekla serveru Lidovky.cz Lucie Jakešová.  

Oficiální vyjádření Shell k těžbě ropy v Arktidě:

"Možnosti našeho odvětví těžit z mořského dna jsou založeny na schopnosti dokázat, že tak lze činit bezpečným a k životnímu prostředí šetrným způsobem. Závazek společnosti Shell k těmto základním principům je neoddiskutovatelný. Naše bohaté zkušenosti z průzkumu a těžby na Aljašce, včetně Čukotského a Beufortova moře ukazují, že naše společnost je dostatečně způsobilá k těžbě v Arktidě. Působili jsme v arktických a subarktických podmínkách po celá desetiletí, což nám dalo řadu technických zkušeností a know-how, jak odpovědně a bezpečně těžit ropu a zemní plyn v jedněch z nejtěžších a nejsložitějších podmínek na světě."

"V žádném případě za nás nikdo neslíbil, že na čerpací stanici dorazí. Diskuzi a vyjádření názorů se rozhodně nebráníme, nicméně dnes prezentovanou formu přizvání do diskuze ze strany hnutí Greenpeace formou obsazení naší čerpací stanice nepovažuje naše společnost za přijatelnou," sdělil Lidovkám.cz mluvčí Shellu Petr Šindler.

Těžaři se nedokážou vypořádat s extrémními podmínkami

Firma Shell podle mluvčí Greenpeace zahájila kontroverzní program průzkumných ropných vrtů v Čukotském moři 110 kilometrů od pobřeží Aljašky minulou neděli, původně plánovala začít vrtat už 13. července. Investici za 4,5 miliardy dolarů ale provází řada technických selhání a velké zpoždění. Podle Greenpeace se ukazuje, že se těžaři nedokážou s extrémními podmínkami vypořádat. Navíc zatím neexistuje žádná účinná metoda likvidace velkého úniku ropy v polárních vodách, a hrozí tak znečištění jedné z nejzranitelnějších přírodních lokalit na Zemi.

'Kdo jinému jámu vrtá, sám do ní shell,' protestovali aktivisté Greenpeace proti těžbě ropy v Arktidě.

Výzvu na ochranu Arktidy podepsalo i 13 tisíc Čechů

Firma Shell je podle Jakešové první velkou ropnou společností, která zahájila přípravy na těžbu v Arktidě. Greenpeace se snaží záměru zabránit nenásilnými přímými akcemi i mobilizací veřejnosti. Její výzvu za mezinárodní ochranu Arktidy na stránce www.savethearctic.org už podepsalo přes 1,8 milionu lidí z celého světa, přes 13 tisíc hlasů přišlo z Česka.

Greenpeace: "Korporace chtějí využít klimatické krize a pro své zisky riskují blaho planety"

Ochránci přírody z hnutí Greenpeace protestují také proti těžebním aktivitám ruského ropného gigantu Gazprom v Arktidě. V srpnu obsadili na několik hodin ruskou ropnou plošinu v arktickém Pečorském moři. Akce provádí Greenpeace po celém světě, tvrdí, že chce chránit Arktidu před všemi korporacemi, které "se snaží rychle využít důsledků klimatické krize a jsou připraveny kvůli svým ziskům riskovat blaho planety."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.