Lidovky.cz

Celníci: Česku se ztratilo ještě více nafty, chybí 6,3 milionu litrů

Evropa

  5:15
PRAHA - Průšvih s chybějící státní naftou je ještě větší, než se zdálo. Ve skladu v bavorském Krailingu, kde je uložena část strategických zásob Česka, schází 6,3 milionu litrů paliva. Ukazují to výsledky prosincového měření, které v zásobnících provedli němečtí celníci.

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické suroviny. Ilustrační foto. foto: Archiv SSHRLidovky.cz

Český stát tedy oproti původním odhadům utrpěl výraznější škodu. Na konci září totiž lidé ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR) měřili v německém skladu také a došli k závěru, že v zásobnících schází 5,5 milionu litrů nafty. To je množství zhruba za 80 milionů korun.

Sklad patří firmě Viktoriagruppe, která už v té době měla značné finanční potíže. V prosinci se sama poslala do insolvence. Její šéfové tvrdili, že miliony litrů chybějící v německém skladu jsou jen výsledkem špatně provedených měření.

To ale nyní němečtí celníci vyvrátili. A jejich nové závěry jsou ještě závažnější. Z českých zásob neznámým způsobem zmizelo ještě o 800 tisíc litrů více, než správci rezerv předpokládali. V Německu ukládají naftu od roku 2010. Tu má mít český stát k dispozici pro mimořádné situace.

VÍCE K TÉMATU:

„Výsledky německých celníků jsme získali od předběžného insolvenčního správce. Vyplývá z nich, že ve skladu v Kraillingu oproti evidenčnímu stavu SSHR chybí 6,3 milionu litrů nafty,“ potvrdil pro Lidovky.cz předseda správců rezerv Pavel Švagr.

Pro úplnost je třeba dodat, že jeho lidé nemůžou ani k další uložené naftě - tu zablokoval zmíněný insolvenční správce. Ten má na starosti vypořádání pohledávek mířících k zadlužené Viktoriagruppe.

Kdo manipuloval s naftou?

Němečtí celníci kvůli finančním problémům této firmy zásobníky v bavorském Krailingu preventivně na podzim zaplombovali. Do skladů se tedy po zářijových měřeních (5,5 milionů chybějících litrů) nemohl dostat nikdo, kdo by další českou naftu odvezl.

K nějaké manipulaci tedy muselo logicky dojít právě na konci září, kdy do Krailingu přijeli čeští správci. Nikdo ale nyní nedokáže rozdíl 800 tisíc litrů (množství zhruba za jedenáct milionů korun) vysvětlit.

„Nechtějte, abych spekuloval, jak je to možné. Neumíme si tento úbytek vysvětlit, ale další chybějící naftu zahrneme do dluhu, který budeme po společnosti Viktoriagruppe vymáhat,“ řekl šéf SSHR Pavel Švagr. Vysvětlení chce po insolvenčním správci. V následném řízení bude český úřad požadovat částku přesahující 200 milionů korun.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.

Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám.
  • Podle německých celníků navíc ve skladech chybí 6,3 milionu litrů oproti evidenčnímu stavu.
  • Firma Viktoriagruppe dluží Česku na dani či za palivo samotné zhruba 600 milionů korun.

Po podzimních měřeních ukazujících na chybějící naftu se firma Viktoriagruppe – v níž působí i čeští manažeři –, bránila a tvrdila, že se výsledky správců rezerv i německých celníků lišily. Obě měření však tehdy ukazovala na to, že v zásobnících skutečně chybí nemalé množství paliva. To manažeři Viktoriagruppe přičítali chybám při kontrole.

Prosincovou kontrolu německých celníků, která pro Viktoriagruppe dopadla ještě hůře, firma vysvětlit nedokáže. „K této informaci jsme se vůbec nedostali. Víme o měřeních v září, kdy je prováděla správa hmotných rezerv a následně i němečtí celníci. Od té doby byly sklady zaplombovány, byly pod dohledem, tam nikdo s ničím nemanipuloval,“ tvrdil jednatel české pobočky firmy Lubomír Novotný. Od začátku upozorňuje na rozdíly při různých kontrolách. „Je to druhé měření celníků, a pokud je v něm opět rozdíl, tak tomu nerozumím,“ dodal jednatel Viktoriagruppe.

Celou kauzou už se zabývá i česká policie kvůli podezření z podvodu, v říjnu se na ni totiž obrátila správa rezerv. Lubomír Novotný i někteří jeho kolegové z Viktoriagruppe už byli ve věci podávat vysvětlení. Více to ale firma komentovat nechce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.