Lidovky.cz

První ‚výstřel‘ na Viktoriagruppe padne do konce dubna. Žaloba míří na naftu

Evropa

  6:00
PRAHA - Zhruba do týdne by měla být hotová první žaloba, kterou český stát podá kvůli firmě Viktoriagruppe. Bude se týkat nafty, kterou tato společnost ochraňovala v Německu. Podle všeho půjde k příslušnému zemskému soudu a bude namířená proti Viktoriagruppe zastoupené insolvenčním správcem.

Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu. foto: ČTK

Půjde o úvodní „výstřel“ proti správci Mirku Möllenovi, který v úterý odmítl pohledávky českého státu vůči výše zmíněné firmě. Následovat zřejmě budou žaloby kvůli dalším zamítnutým pohledávkám.

Viktoriagruppe se loni v prosinci dobrovolně poslala do úpadku. Möllen následně zablokoval i zhruba 80 milionů litrů nafty, které Viktoriagruppe pro Česko skladovala a obměňovala v bavorské obci Krailling. Insolvenční správce zpochybňuje to, že nafta Česku patří a nedá se očekávat, že svůj názor změní.

I proto se ve středu odpoledne sešli dva klíčoví spojenci z české strany sporu. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr a šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu. Její úřad správu rezerv ve sporu zastupuje a zajistí i všechny právní kroky.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je třeba připravit příslušné žaloby a podat je v dohledné době. To bylo téma našeho rozhovoru. Dohodli jsme se na rychlém zpracování žaloby na vydání české nafty,“ potvrdil setkání šéf správců rezerv Pavel Švagr.

Podle informací serveru Lidovky.cz by mělo k dokončení první žaloby dojít v ideálním případě do konce dubna.

Celá věc je složitá v tom, že podání žaloby na vrácení nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun bude zřejmě pouze prvním krokem v právním sporu, který hrozí mezinárodní ostudou. Viktoriagruppe totiž dluží českému celnímu úřadu a finančnímu ředitelství, dohromady zhruba 300 milionů. Jde mimo jiné o nezaplacené daňové zálohy.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU:

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Předběžný insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.

Dalších 300 milionů pak v insolvenčním řízení vymáhá opět správa strategických rezerv. Tato částka zahrnuje chybějících 6,3 milionu litrů nafty ze skladu v německém Krailingu. Dále také nezaplacené faktury, úroky, pokutu a náklady na právní zastoupení.

Insolvenční správce Mirko Möllen neuznal kromě vlastnictví nafty ani tyto pohledávky. Kvůli těmto nenaplněným nárokům pak stát zřejmě připraví celý soubor žalob. V tomto případě ale půjde o žaloby na takzvané zjištění pohledávky.

Důvody pana Möllena

Za SSHR ji podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, celníci a finanční ředitelství pak budou postupovat samostatně. Zástupci ÚVZSM nechtěli k věci říkat nic nového, odkázali pouze na úterní vyjádření k rozhodnutí insolvenčního správce.

„Nyní budeme zjišťovat, co ho k tomu vedlo. A pokud nezmění názor, podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v dané věci žalobu,“ uvedl v úterý mluvčí úřadu Pavel Hortig. O dalších podrobnostech o den později mluvit nechtěl.

Je však jisté, že u těchto žalob bude česká strana ještě čekat na zdůvodnění od insolvenčního správce, jehož rozhodnutí o odmítnutí českých pohledávek je zatím předběžné. Pakliže se jeho postoj nezmění, přijde čas na další žaloby.

U nich lze ovšem o době podání zatím jen spekulovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.