Lidovky.cz

Index LN: Čeká nás století válek o zdroje

Ekonomika

  7:00
Věk fosilních paliv jen tak neskončí. Lidé je musí hledat dál a hlouběji a vymýšlet nové technologie, jak se k nim dostat. Dvacáté století bylo věkem energetického rozmachu, jednadvacáté je věkem boje o to, co zbylo.

Index LN foto: Index LN

Debaty o budoucnosti planety a dostatku zdrojů znějí jako temné předpovědi věštící armagedon. Jednadvacáté století má být stoletím boje o suroviny, které budou rychle ubývat. Po ropném vrcholu má přijít vrchol mědi, železa, zinku nebo zemního plynu, vrchol všeho. A vyčerpaná planeta se promění v pustinu z postapokalyptické science fiction. Podle amerického vědce Roberta Duncana přinese pokles těžby ropy konec průmyslové revoluce a návrat k životu, jaký vedli před více než miliony lety první lidé v Tanzanii. A to má přijít už v roce 2025. Řada vědců a ekonomů však takové chmurné předpovědi odmítá.

Opovědí jsou jak jinak inovace a nové technologie. Teorie ropného vrcholu, která mluví o tom, že už v 70. letech měl v USA přijít pokles těžby ropy, sice platila až donedávna, ale byla v posledních letech vyvrácena objevením těžby z břidlice. Odhadované vytěžitelné zásoby ropy každým rokem rostou, a tak i když podle současného stavu máme ropu asi na 27 let, může být za pár let všechno jinak. Ropy je dost, jenom může být skrytá na místech, kde se ji zatím nevyplatilo těžit nebo to kvůli technologiím nešlo. A jak pronesl bývalý saúdskoarabský ministr ropy Ahmed Zakí Jamání, „doba kamenná také neskončila tím, že došlo kamení“. Otázkou pro 21. století tak nejspíš není, zda zdroje dojdou, ale kdo je bude kontrolovat.

Index LN.

Cynikové a realisté řeknou, že války o zdroje se vedly vždy. Od kontroly nad solnými stezkami ve starém Římě, kde byli legionáři placeni v soli, po boje o přístup k ropě na Blízkém východě, jež trvají už 50 let. Pravda však je, že dnes se spektrum zdrojů, o které stojí za to bojovat, rozšířilo a roste s každým technologickým pokrokem řádek po řádku periodické tabulky prvků. Technologie je přitom jen jeden z tahounů poptávky. Hlavní je zejména demografie a její vývoj je neúprosný. Odhaduje se, že do roku 2050 se světová populace vyšplhá na 9,5 miliardy lidí, tedy o 35 procent více než v současnosti. Během jedné generace tak přibude celá Afrika a Čína dohromady.

Světová poptávka po zdrojích sice teď oslabuje, vzhledem k růstu populace je však trend jasný. Spotřeba pravděpodobně vzroste ještě mnohem více než o 35 procent, protože čtyři miliardy lidí, kteří dnes žijí za méně než pět dolarů na den, tak nebudou chtít žít po zbytek života. Dostat je z těchto těžkých životních podmínek bude přitom velmi nákladné. Jen pro představu: ve vyspělém světě jeden člověk spotřebuje ročně 20 tisíc kilogramů kovů od hliníku po zinek.

Kde se už dnes velmoci střetávají o to, co nám ze zdrojů zbylo?

Téma magazínu Index LN, který vychází jako příloha pondělních Lidových novin.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.