Lidovky.cz

Mládek píše Babišovi: Proč nechat v Německu naftu za čtvrt miliardy? Nedělme se

Evropa

  6:00
PRAHA - Záchrana státní nafty „uvězněné“ ve skladu firmy Viktoriagruppe rozjitřila atmosféru ve vládě. Sociálnědemokratickému ministru průmyslu Janu Mládkovi se nelíbí předběžná dohoda s insolvenčním správcem firmy. Češi si podle úmluvy z Německa naftu odvezou, ale její část - zhruba za 240 milionů - tam nechají.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

„Doufám, že se zástupci ministerstva financí společně se Správou státních hmotných rezerv dohodnou s konkursním správcem na tom, aby státu bylo vráceno sto procent jím vlastněné nafty. Připadá mi to celé jako podivná hra na to, jak se obohatit na úkor státu,“ řekl Mládek pro Lidovky.cz.

Kvůli neúplné naftové zásilce poslal Mládek dopisy na Správu státních hmotných rezerv (SSHR) i na ministerstvo financí.

Komu patří tajemná Viktoriagruppe? Verdikt arbitra změnil vlastníky firmy

Pro vysvětlení: insolvenční správce zkrachovalé firmy Viktoriagruppe dosud neuznal, že nafta uložená ve skladu u německého městečka Krailling patří Česku. To však nebránilo tomu, aby se s českými úřady předběžně dohodl na kompromisu: odvezete si 80 procent nafty, ale zbylá pětina zůstane v konkursní podstatě.

Nejde o maličkost. Pětina z uskladněného paliva má cenu zhruba 240 milionů korun. Celková hodnota nouzové nafty uskladněné v Německu je zhruba 1,2 miliardy. Právě řešení „lepší vrabec v hrsti než-li holub na střeše“ kritizuje ministr Mládek a doufá, že dohodu zastaví vláda.

Za Česko s insolvenčním správcem firmy Viktoriagruppe vyjednává především šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu a předseda správy rezerv Pavel Švagr. Společně za správcem Mirko Möllenem vyrazili na konci září a na začátku listopadu. Zatím se ke konečné dohodě nepropracovali.

„Podle stanoviska ministerstva neexistuje žádný právní nárok společnosti Viktoriagruppe na 20 procent nafty z nouzových zásob uskladněných v Kraillingu a vlastněných správou rezerv. Nikdo nezdůvodnil, proč by měl insolvenční správce dostat 20 procent státní nafty. Kdo ponese odpovědnost za škodu, která by tímto krokem státu vznikla?“ ptá se Mládek ve svém vyjádření.

Babiš: Ať to Mládek vyjedná

„Jednání s insolvenčním správcem vede správa rezerv, ÚZSVM při nich pouze poskytuje právní podporu. Odpovědnost za celou skandální situaci má pouze SSHR, která spadá pod resort pana ministra Mládka. Nic nebrání tomu, aby se správcem vyjednal svůj návrh,“ kritizuje šéf rezortu financí Andrej Babiš (ANO) ministerstvo průmyslu.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku.Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je tozhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.

Ministr financí se zlobí, že Mládek vyzývá k řešení situace jeho úředníky. Nerozumí ani tomu, proč jeho vládní kolega svůj apelační dopis poslal i na „svůj“ úřad správcům rezerv.

„Je to zodpovědnost předsedy správy rezerv Švagra, on má navrhnout řešení. Nevím, proč ho Mládek vyzývá, on ho navrhl do funkce a pokud má nápady, tak nechť je vyjedná. Mládek nemá co vyzývat ministerstvo financí, je to problém správy rezerv, ne náš. Tak jsme i Mládkovi odpověděli,“ uvedl Babiš.

Konečné znění dohody s insolvenčním správcem mělo být původně hotové do konce října, pak ji měla na stůl dostat vláda. Ale jednání se táhnou. Dalším řešením je žaloba a dlouhý soudní spor.

„Trváme na tom, že nafta uskladněná v Kraillingu patří Česku a jednou z cest, jak se jí domoci, je podání žaloby. Chceme být ale připraveni i na další varianty. V případě dlouholetého soudního sporu o sto procent nafty by totiž její kvalita nemusela vydržet. Podle expertů vydrží nafta bez obměny zhruba pět let, pak jde její kvalita dolů. Je tedy potřeba zvážit všechna rizika. Samozřejmě případnou dohodu by musela schválit vláda,“ popisuje aktuální situaci šéf správců rezerv Pavel Švagr.

Vaše nafta? Není to jednoznačné

Konkursní správce Mirko Möllen míní, že vlastnické právo českého státu k naftě v Kraillingu, dříve spravované firmou Viktoriagruppe, není zcela jednoznačné. Tato otázka souvisí i s ostatními pohledávkami české strany vůči firmě, která se na konci loňského roku poslala do insolvence.

„Výše pohledávek, jež mají být za Správu státních hmotných rezerv přihlášeny do soupisu pohledávek, je přitom přímo spojena s otázkou, zda a v jakém rozsahu je SSHR vlastníkem zásob nafty, což nemusí být otázka, na kterou lze odpovědět jen ‚ano‘ či ‚ne‘, jelikož v úvahu přichází i spoluvlastnictví Viktoriagruppe a SSHR,“ uvádí Mirko Möllen v prohlášení, které poslal jako odpověď na dřívější dotazy serveru Lidovky.cz.

Cesta k naftě v Německu: Česku hrozí, že zaplatí opravu kolejí za 8 milionů

Viktoriagruppe dluží českému státu na daních, nezaplacených smluvních pokutách, ale i na platbách za naftu jako takovou.

Větší část pohledávek za zhruba 1,8 miliardy tvoří cena paliva uskladněného v Kraillingu pro krizové situace, jako jsou havárie ropovodu či živelné katastrofy. Česko je zdaleka největším věřitelem Viktoriagruppe, nicméně Möllen zatím ještě jeho pohledávky neuznal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.