Lidovky.cz

Noční můra Saúdů a Rusů. Cena ropy klesne až ke 20 dolarům, věští experti

Ekonomika

  18:00
NEW YORK/RIJÁD - Cena ropy se řítí dolů. Podle expertů z Morgan Stanley nebo Golden Sachs se může propadnout až ke dvaceti dolarům za barel. Na vině je přesycení trhu a silnější dolar.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Noční můra států závislých na produkci ropy jako je Saudské Arábie, Nigérie ale i Ruska nekončí. Od začátku roku propad ceny černého zlata ještě zrychlil.

Zatímco na konci loňského roku se cena ropy Brent pohybovala kolem 37 dolarů za barel, včera klesla pod 31 dolarů a dostala se tak na nejnižší úroveň za posledních dvanáct let. Jen od začátku nového roku prodělala tato komodita více než 16 procentní propad. A bude hůř.

Cena americké ropy se propadla pod 30 dolarů. Poprvé po dvanácti letech

Podle prognóz finančních institucí jako je Goldman Sachs, Morgan Stanley či Standard Chartered je přitom konec tohoto trendu ještě daleko.

„Ropa s cenou 20 dolarů za barel je klidně možná,“ uvádí v nedávnému rozboru banky Morgan Stanley analytik Adam Longson. Už dříve na podzim loňského roku s touto prognózou přišla také banka Goldman Sachs. Své prognózy změnili i analytici banky Barclays.

Podle nich by se sice ropa měla zamířit vzhůru v druhé polovině tohoto roku, avšak změnil se odhad průměrné letošní ceny. Zatímco dříve hovořila Barclays o tom, že průměrně by se cena barelu měla pohybovat mezi 56-60 dolary, teď se hovoří o 37 dolarech.

Vývoj cen ropy podle agentury Bloomberg mezi 30. prosincem 2013 a 12. lednem 2016.

„Pokles hlavních komodit je vyšší než v průběhu jakékoliv jiné krize, kterou jsme prožili v posledních 30 letech,“ píše se ve zprávě Barclays s tím, že další vývoj cen ještě může být velice hrbolatý.

Na vině je přitom vícero faktorů. Jednak je to přesycení trhu. Saudská Arábie začala v červnu 2014 zvyšovat těžbu ve snaze vytlačit producenty s vyššími náklady. Nyní by měly skončit sankce uvalené na Írán ze strany západních zemí kvůli teheránskému jadernému programu. Země pak plánuje zvýšit svoji produkci o půl milionu barelů denně.

Číňané raději stopli obchodování, akcie padají. Je ekonomická dvojka zdravá?

Situaci dále významně komplikuje slábnoucí čínská ekonomika, která sama zažívá obří propady na akciovém trhu. Právě dění v Číně v minulém týdnu bylo příčinou urychlení

Řešení by mohlo být v slabším kurzu čínského juanu, což by pomohlo ekonomice více exportovat. Jenže to s sebou ruku v ruce nese zdražení dovozů ropy a dalších v dolarech obchodovaných komodit. To se pak výrazně může podepsat na jejich poptávce.propadu cen ropy.

„To by by mohlo vést k dalšímu kolu oslabování cen komodit a poslat ropu až ke dvaceti dolarům,“ uvedl podle listu Financial Times již zmíněný Adam Longson z Morgan Stanley.

Sílící dolar zdražuje dovoz ropy všem

V neposlední řadě pak sehrává svou roli i sílící dolar, který ropu zdražuje ostatním státům, které jí nakupují.

Těžba ropy (ilustrační foto).

Dosavadní pád cen ropy zašel již poměrně daleko a přináší nečekané důsledky. Například představitelé Saudské Arábie oznámili, že zvažují prodej části akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco. Jde přitom o společnost, která těží nejvíce ropy na světě a pokrývá celou produkci Saudské Arábie. Ta činí 10 milionů barelů za den.

Panika se šíří i mezi státy ropného kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle Nigerijského ministerstva ropného průmyslu několik jeho členů požádalo o „nouzové setkání“, kde by se pokusili domluvit na obrané strategii.

Řekové zvedli produkci ropy o 60 procent, snaží se získat peníze do státní pokladny

V neposlední řadě pak má klesající cena černého zlata přímý dopad na zaměstnanost. Britský ropný gigant BP plánuje v letošním roce po celém světě zrušit nejméně 4000 pracovních míst v ropné divizi.

„Chceme zjednodušit strukturu a snížit náklady, aniž by byla ohrožena bezpečnost. Celosvětově očekáváme, že počet zaměstnanců v divizi průzkumu a těžby bude do konce roku pod 20 tisíc,“ uvedl včera mluvčí firmy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.