Lidovky.cz

Bráníte se korupci dostatečně? Mládek žádá prověrku 'dopravců' elektřiny

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Pět protikorupčních požadavků dorazilo na centrálu společnosti ČEPS, která má v Česku na starosti přenosovou soustavu elektřiny. Jejich autorem je ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Vedení firmy dal za úkol prověřit, zda jsou její zakázky dostatečně průhledné. Dopis dostanou i další státní společnosti spadající pod jeho resort.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. foto: ČTK

Lidé z dozorčí rady České energetické přenosové soustavy (ČEPS) mají podle ministrova zadání mimo jiné zkontrolovat už samotný začátek výběrového řízení. Záměr a zadávací dokumentace nesmí dopředu favorizovat žádnou firmu.

Nový majitel Viktoriagruppe píše státu: Zabraňme prodeji areálu s českou naftou

„Systém zadávání zakázek (podlimitních i nadlimitních) by měl dostatečně bránit již v průběhu tvorby záměru akce, přes zadávací dokumenty až po dokumentaci pro výběr zhotovitele, upřednostňování některého z potenciálních dodavatelů,“ stojí v dopise ze 16. prosince loňského roku, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Informaci o provedení prověrky chce mít Jan Mládek (ČSSD) „v době co možná nejkratší“. Přijetí protikorupčního „manuálu“ potvrdil provozovatel přenosové soustavy ČEPS s tím, že už jeho současná pravidla a postupy dostatečně zabraňují korupčnímu a klientelistickému chování zaměstnanců.

CO DĚLÁ ČEPS

  • Je výhradním provozovatelem přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 KV) v Česku.
  • Má na starosti 41 rozvoden se 71 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy.
  • Spravuje také vedení o délce 3508 km s napěťovou hladinou 400 kV a 1910 km s napěťovou hladinou 220 kV.
  • Zajišťuje také rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase.
  • Provozuje přeshraniční tranzit elektrické energie.

Zdroj: ČEPS

„Přesto je ještě zpřísníme tak, aby byla zaručena maximální transparentnost při výběru dodavatelů. Zavádíme proto například systém kontroly šesti očí (z dosavadních čtyř), zvýšení nezávislé kontroly a od všech dodavatelů budeme vyžadovat rozkrytí jejich vlastnické struktury. V rámci aktualizace těchto pravidel provedeme také přípravu na realizaci zákona o registru smluv,“ popsala mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Přijetí přísnějších pravidel očekává v řádu týdnů, zabývat se jimi podle mluvčí Peterové bude vedení společnosti na svém příštím jednání.

„Manuál“ ukládá zvýšení kontroly i v dalších krocích při výběru dodavatelských firem: například zda mají uchazeči průhlednou majetkovou strukturu. Vyžaduje také větší pečlivost při hlídání včasnosti a kvality prací či služeb, které vítězné firmy provádějí. Mládek žádá i nestrannou kontrolu výsledného díla.

„Oprávněnost případných víceprací a tím i vícenákladů je náležitě prověřována,“ stojí v ministerském dopise.

Protikorupční požadavky zaslané na ČEPS logicky navazují na protikorupční program, který Mládkův resort přijal už na konci léta. Tehdejší plán mimo jiné popsal oblasti náchylné k uplácení a naznačil možná řešení.

Nyní se konkrétní požadavky dostaly k podřízené firmě ČEPS a následovat budou i další. Pravděpodobně státní podnik Diamo, který se zabývá zahlazováním stop po hornické činnosti na českém území. Anebo agentury CzechTrade a CzechInvest.

„Samozřejmě že podobný podnět mohou očekávat i další firmy v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu. Nečiním tak z důvodu, že bych měl nějaké podezření, ale protože si myslím, že je potřeba zvyšovat transparentnost u státem vlastněných společností,“ uvedl Jan Mládek pro Lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.