Lidovky.cz

Rusko, Saúdové a spol. se dohodli, že zmrazí těžbu. Cena ropy letí vzhůru

USA

  10:00
DAUHÁ - Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se dohodly, že zmrazí produkci ropy na úrovních z letošního ledna. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední producenti. Po úterním setkání to oznámil katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a trh s ropou. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Ceny ropy za poslední rok spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let, částečně díky růstu těžby v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit vývoz s cílem upevnit si tržní pozici. Na trhu tak vznikl citelný převis nabídky.

„Domníváme se, že zmrazení těžby na lednové úrovni je pro trh dostačující. Nechceme snížení dodávek, chceme uspokojit poptávku, chceme stabilní cenu ropy,“ uvedl po schůzce v katarském Dauhá saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí, jehož citovala jej agentura Reuters.

Přelomová dodávka: Íránský tanker naplněný ropou čeká na vyplutí směr EU

V posledních dnech ale ropa zdražovala, mimo jiné kvůli spekulacím, že přední světoví producenti suroviny by se přece jen mohli na snížení těžby dohodnout. Cena severomořské ropy Brent po zprávě o uzavřeném jednání v Dauhá přidávala kolem šesti procent až na 35,55 dolaru za barel. Po oznámení výsledku jednání se ale vrátila pod 34 dolarů.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Podle analytika společnosti City Index Fawada Razaqzady trhy výsledek poněkud zklamal. Mnozí investoři totiž doufali spíše ve snížení než ve zmrazení produkce.

Setkání v katarské metropoli v Dauhá se účastnil ruský ministr Alexandr Novak, saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí, ministr ropného průmyslu Venezuely Eulogio Del Pino a ministr energetiky Kataru Muhammad Sálih Sadá.

Byla to nejvyšší schůzka na této úrovni za poslední měsíce.

Rusko začalo spolupracovat

Rusko a Saúdská Arábie těží každý více než deset milionů barelů ropy denně. Těžba v Rusku, které je největším světovým producentem ropy, stoupla v lednu na nové postsovětské maximum 10,9 milionu barelů.

Země dlouho odmítala spolupráci, mimo jiné s tím, že její ropný průmysl je konkurenceschopný při každé ceně. Nálada se však začala měnit v lednu, když cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, což je mnohem méně, než Rusko potřebuje kvůli vyrovnanému rozpočtu před parlamentními volbami, které se konají v letošním roce.

ČTĚTE TAKÉ:

Těžbu podle údajů Reuters v lednu zvýšila i Saúdská Arábie, která je největším producentem v rámci ropného kartelu OPEC.

Podle Nuajmího je dnešní krok začátkem procesu, který skupina v příštích měsících posoudí a rozhodne, co dál. „Myslíme si, že další producenti musejí ihned zmrazit (těžbu), včetně Íránu a Iráku,“ aby se trh stabilizoval, uvedl katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio Del Pino řekl, že rozhovory s oběma těmito zeměmi se budou konat ve středu v Teheránu.

Účast dalších producentů na tomto plánu je ale podle pozorovatelů problematická. Teherán, který je ústředním nepřítelem Rijádu, je totiž po lednovém zrušení mezinárodních sankcí proti Íránu rozhodnut těžbu ropy v příštích měsících razantně zvýšit.

Těžba ropy (ilustrační foto).

Írán v současné době těží přinejmenším o jeden milion denních barelů ropy méně než před uvalením sankcí, jimž čelil kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. Zdroj agentury Reuters dnes řekl, že Teherán je o zmrazení ochoten diskutovat, jakmile jeho vlastní produkce dosáhne úrovně před zavedením sankcí.

Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC, dlouho tvrdil, že letos čeká další nárůst produkce. V lednu ale prohlásil, že v případě dohody všech členských a nečlenských zemí OPEC je připraven těžbu omezit.

Náměstek ázerbájdžánského ministra ropného průmyslu mezitím dnes agentuře Reuters řekl, že Baku žádné zmrazení vlastní produkce ropy nemá v plánu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.