Lidovky.cz

Írán se vzepřel dohodě Ruska a Saúdů: Zmrazení těžby ropy nemá logiku

USA

  11:20
TEHERÁN - Zmrazit těžbu ropy na lednové úrovni a připojit se k plánu Ruska a Saúdské Arábie je pro Írán nelogické. Řekl to jeho zástupce při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí.
Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Země bude svou produkci naopak dál zvyšovat, dokud nedosáhne úrovně těžby před zavedením mezinárodních sankcí, citovala jej íránská média. Teherán tak podle analytiků ukazuje, že zajistit reálné omezení těžby ropy bude v praxi velmi obtížné.

„Žádat Írán, aby zmrazil těžbu ropy, je nelogické... když Írán podléhal sankcím, některé země vlastní těžbu zvyšovaly a způsobily propad cen ropy. Jak mohou očekávat, že Írán teď bude spolupracovat?“ řekl podle agentury Reuters Asálí.

Rusko, Saúdové a spol. se dohodli, že zmrazí těžbu. Cena ropy letí vzhůru

Ministři Ruska a Saúdské Arábie, což jsou největší světoví vývozci ropy, a dále Venezuely a Kataru se v úterý dohodli, že zmrazí produkci ropy na úrovních z letošního ledna. Omezení těžby má pomoci snížit nadměrné dodávky ropy a vyrovnat nabídku s poptávkou.

Čtveřice ovšem požaduje, aby totéž učinili i další významní producenti. Ministři ropného průmyslu Venezuely a Iráku by se dnes měli sejít v Teheránu, aby záležitost probrali se svým íránským protějškem.

Írán se v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie. Zrušení sankcí mu kromě jiného umožňuje prodávat neomezeně svou ropu na světových trzích. Tam je ale teď ropy nadbytek. Například analytici společnosti FGE dnes odhadli převis nabídky nad poptávkou pro tento rok na 600 tisíc barelů denně.

Írán: Chceme těžku na dřívější úrovni

Írán v roce 2012 vyvážel zhruba 2,5 milionu barelů ropy denně. Sankce tento objem snížily na zhruba 1,1 milionu barelů. Propočty agentury Reuters ze začátku letošního roku ukázaly, že prosincová těžba v Íránu činila zhruba 2,9 milionu barelů denně.

Írán dal již několikrát na srozuměnou, že bude těžbu zvyšovat, dokud se nedostane na úroveň produkce před sankcemi.

Dosažení globální dohody - první takové od roku 2001 - navíc komplikuje fakt, že těžba v Rusku i v Saúdské Arábii nemá daleko k rekordu. Podle zdrojů Reuters by ale Íránu mohly být nabídnuty zvláštní podmínky.

Ceny ropy na světových trzích se dnes nejprve zvyšovaly, po zprávě o neochotě Íránu připojit se k dohodě významných producentů se ale vydaly dolů. Severomořská ropa Brent se krátce před desátou hodinou dopoledne středoevropského času prodávala za zhruba 32 dolarů a ztrácela kolem 0,4 procenta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.