Lidovky.cz

Společnost OKD podala žalobu na NWR a Zdeňka Bakalu. Chce 24,5 miliardy

Ekonomika

  17:25aktualizováno  21:14
PRAHA - Těžební společnost OKD a ­skupina Arca Capital podaly žaloby na firmu NWR a podnikatele Zdeňka Bakalu. Důvod? Mluví se o velkých dividendách, nevýhodných úvěrech i o snaze vylepšit rozvahu firmy před prodejem, o­kterém se spekuluje.

Zdeněk Bakala. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Černouhelná společnost OKD chce po firmě New World Resources (NWR), která je jejím vlastníkem, a podnikateli Zdeňku Bakalovi částku přesahující 24,5­ miliardy korun.

„Společnost OKD, a. s., podala u ­Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na společnost NWR NV a pana Zdeňka Bakalu o zaplacení částky 24 ­546 ­499­ 252 korun. O tomto kroku jsme včera rovněž informovali věřitelský výbor. Bližší podrobnosti a důvody prozatím nebudeme medializovat,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský na stránkách společnosti.

„Není žádným tajemstvím, že NWR s panem Bakalou v zádech odsávali z OKD peníze. Je to také hlavní příčina toho, že OKD je v insolvenci. Popravdě mě nijak nešokovala ani výše žalované částky,“ řekl LN ministr financí Andrej Babiš.

CEFC je zvláštní investor. Jestli nám chce Čína pomoct, ať koupí OKD, řekl Babiš

Trestní oznámení rovněž podala skupina Arca Capital finančníka Pavola Krúpy.

„Vyzvali jsme už před časem správce, aby tuto pohledávku vyčíslil, zahrnul do majetkové podstaty a vyzval dlužníka, aby ji podal. Oni tak učinili,“ řekl včera Krúpa LN. „My jsme dnes zároveň podali trestní oznámení pro trestný čin porušení péče řádného hospodáře a dovedení OKD do insolvence. Už předtím jsme podávali trestní oznámení na nevýhodné profinancování,“ doplnil.

Zatím převládají spekulace

Proč se společnost OKD skutečně rozhodla žalobu podat, lze jen spekulovat. Vysvětlení je vícero. Podle informací LN z trhu by mohlo jít o snahu vylepšit rozvahu OKD před možným prodejem, společnost se již údajně začala nabízet potenciálním zájemcům. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pohledávka ve výši 24,5 miliardy korun by znamenala příjemné vylepšení ­rozvahy těžařské společnosti i­v­očích budoucího majitele.

Kauza OKD: Akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci firmy

Nicméně existuje i další možnost. „Lze to brát jako pozitivní krok z hlediska českého státu. Dokumentuje to, že byla přebrána moc v řízení OKD,“ řekl LN analytik Jiří Gavor ze Společnosti ENA.

Faktem je, že před pár dny dosadil stát dva své lidi na klíčové posty OKD. Členem představenstva společnosti se stal dřívější topmanažer ostravské skupiny Michal Kuča, finančním ředitelem pak expert Michal Sládek. Nicméně podle zdrojů LN se žaloba měla připravovat již delší dobu, a­tudíž s příchodem těchto dvou zástupců státu do firmy nesouvisí.

Kontroverzní hospodáři

V minulosti prosakovaly na trhu různé informace. „Nevím, co v té žalobě je. Podle mne ale bude dokladovat to, co se dlouho v odborných kruzích povídá. Tedy nezodpovědné hospodaření ze strany NWR. Co by zcela jistě šlo napadnout, je to, že byla OKD nápadně zatížená destruktivními úvěry ze strany NWR. Mělo jít o úvěry s­dvojnásobnou úrokovou mírou, než je běžná úroková sazba na trhu,“ dodal Gavor a zdůraznil, že jde jen o spekulace.

O dodavatelských vztazích a ­nevýhodných smlouvách uzavřených vedením OKD v minulých letech se ovšem hovoří už delší dobu. Zmínky padají například o­dodávkách energií nebo třeba o­vztahu se společností AWT. Ta kdysi byla pod názvem OKD Doprava součástí společnosti, Bakalův management ji ale vyčlenil a­v průběhu loňského roku odprodal polskému dopravci PKP Cargo.

Skutečné důvody žaloby zatím nezná ani ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). „Nevím, oč se žaloba opírá, společnost OKD její detaily nezveřejnila. V pondělí ale budu v Ostravě mluvit s manažery OKD a předpokládám, že i ­na to přijde řeč,“ řekl Mládek LN.

Peníze ovšem po NWR chtějí i­odboráři. „Někdejší majitelé by část peněz, které získali z OKD, měli vrátit zpět,“ uvedl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. „Potřebovali bychom je, vždyť nejsou finance na technickou likvidaci dolu a­sociální program, které byly domluveny v kolektivní smlouvě, již jsme s vedením firmy uzavřeli.“

Není ani na odstupné

Vedení OKD chce podle odborářů co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a ­tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Těžba v­dole má skončit nejpozději k­31. lednu příštího roku a podle odborářů firma tvrdí, že nemá ani na tříměsíční odchodné.

Firma OKD, vlastněná společností NWR, je od května v ­úpadku. NWR je jejím vlastníkem. Majitelem většiny hlasovacích práv v­ NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v­ polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do ­reorganizace. Jasnou příčinou problémů OKD jsou klesající ceny uhlí a ­předluženost.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.