Lidovky.cz

Krize dohnala i vlastníka ČSOB

Ekonomika

  13:58
AMSTERODAM - Finanční krize už naplno zasáhla i majitele ČSOB. Belgická skupina KBC se propadne do ztráty a odepíše v přepočtu 40 miliard Kč. Společnost přiznala, že jenom za třetí čtvrtletí očekává ztrátu až 930 milionů eur (asi 22,9 miliardy Kč). Sama ČSOB tvrdí, že jí se to dotkne tím, že bude mít nižší zisk než plánovala.

Oznámení KBC předcházela zpráva, že mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating u širší škály strukturovaných investičních produktů, do nichž KBC investovala.

Finanční krize podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka způsobí, že ČSOB bude mít nižší zisk, než plánovala. "Jedná se o účetní přecenění majetku, nikoli o realizovanou ztrátu," dodal Měšťánek. Celkově zůstávají podle něj KBC i ČSOB kapitálově silné.

ČSOB klesl kvůli finanční krizi zisk o 64 procent
Skupině Československé obchodní banky klesl čistý zisk za tři letošní čtvrtletí meziročně o 64 procent na zhruba 2,7 miliardy korun. Bez vlivu finanční krize by čistý zisk skupiny ČSOB činil 8,9 miliardy korun. ČSOB předběžné očekávané výsledky hospodaření oznámila v tiskové zprávě.

KBC bude o hospodaření za třetí čtvrtletí informovat 6. listopadu, na pravděpodobnou ztrátu ale v předstihu upozornila už dnes. Banka chce nyní při oceňování obligací CDO aplikovat přísnější postup, jaký používá rovněž Moody's. U těchto investic tak odepíše asi 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy Kč).

Banka původně předpovídala, že bude mít ve čtvrtletí zisk 639 milionů eur. Ztráta, s kterou kvůli problémům na finančních trzích počítá, by se měla pohybovat od 880 milionů do 930 milionů eur.

"Je to určité předběžné opatření, abychom absorbovali vyšší kolísavost budoucích zisků," poznamenal ředitel banky André Bergen. Pokud jde o budoucí výsledky, opatření by podle něj měla snížit nejistotu mezi klienty a akcionáři.

KBC rovněž uvedla, že pokud to bude nutné, využije i státní finanční podporu. Belgická vláda naznačila, že garance za provozní kapitál, které v minulých dnech poskytla bance Dexia, zpřístupní i dalším bankám.

Finanční krize si vybírá podobné oběti i v dalších bankách po obou stranách Atlantiku. Oznámení KBC znamená další tvrdou ránu pro belgické banky jako celek. Zestátněna už musela být banka Fortis, která je v Belgii klíčová, vláda ale musela asistovat i při řešení krize v menší bance Dexia.

Banky se dostaly do potíží především v důsledku globální finanční krize. Některé příliš riskantně investovaly, někdy sehrála roli ztráta důvěry mezi investory a v případě banky Fortis šlo částečně o paniku vkladatelů a hromadné výběry z účtů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.