Lidovky.cz

Demonstrantům hrozí pokuta. Kvůli kravám

Ekonomika

  14:46
PRAHA - Zemědělcům, kteří na dnešní demonstraci v Praze přivedli krávy, hrozí pokuta několik desítek tisíc korun za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben s tím, že orgány veterinárního dozoru se touto záležitost zabývají. Zemědělci už dnešní protest proti dotační politice EU ukončili Podle odhadů policie se akce zúčastnilo 8000 lidí.

Před ukončením akce farmáři položili pod sochu svatého Václava několik věnců, které podle nich symbolizují neutěšený stav českého zemědělství.

Zemědělci protestující proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka dorazili 12. března na Václavské náměstí v Praze. Kvůli přítomnosti krav na demonstraci bude možná udělena pokuta. "V současné době to orgány veterinárního dozoru řeší a je možné, že člověku, který to zorganizoval, bude uložena pokuta v řádu několika desítek tisíc korun. Tady nejde o to někoho šikanovat, ale aby si uvědomil, že to pro ta zvířata určitě není věc vhodná a že to je takové trochu nerozumné," řekl Duben.

Farmáři podle Dubna k přivedení živých krav na dnešní demonstraci
pravděpodobně neměli "požehnání" organizátorů protestu, tedy Agrární komory. Mluvčí SVS předpokládá, že to zřejmě byla soukromá iniciativa. "Nicméně je to v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Žádná zvířata se nesmějí k takovýmto akcím používat," řekl.

Zemědělci protestující proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka 12. března rozlili mléko a rozsypali obilí před hotelem Marriot v PrazePolitý luxusní hotel
Demonstrace byla namířena proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Farmáři si před ministerstvo zemědělství dopoledne přivedli čtyři krávy, které na místě podojili. Mléko pak rozlili před hotelem Marriott.

Několika demonstrantům se podařilo vniknout i do pasáže sousedící s Marriottem. Ochranka hotelu je však po chvíli vyvedla.

Demonstrace se účastnili i zemědělci z několika evropských zemí. Velká část demonstrantů po půl jedné dorazila na Václavské náměstí, kde celá akce vyvrcholila rozdáváním českých mléčných výrobků a letáků vysvětlující důvody protestu.

Může za to Francie
Myšlenka rozdílných dotací z evropských
fondů pro zemědělce ze starých a nových členských států EU, kvůli nimž tisíce farmářů protestují dnes v Praze, vznikla v roce 2002. Pokud by protestující zemědělci hledali viníka již několik let trvající situace, kdy dostávají méně peněz, než jejich západní kolegové, museli by se nejspíš obrátit na Francii. Paříž si v roce 2002, tedy dva roky před dosud největším rozšířením EU o ČR a dalších devět států, vymohla, že farmáři z nových členských států získají
v unii postavení druhořadého člena. Právě nižší dotace pro unijní nováčky byly hlavní podmínkou Francouzů, že budou s rozšířením nakonec souhlasit.  čtk

Akce skončila kolem 13:30 společným zpěvem písně "Ach synku, synku". Nespokojení farmáři držely transparenty, z davu se ozýval pískot, zvuk řehtaček a kravských zvonců. Na transparentech byly nápisy jako: "Žádáme rovné podmínky v EU", "Chceme chovat krávy, ne poslouchat voly" či "Spravodlivé podmienky pre všetkých".

Protest zemědělců před sídlem ministerstva.Nad hlavami demonstrantů byly vidět vlajky jednotlivých států; vedle českých vlajky Slovenska, Maďarska, Litvy či Slovinska. Prezident Agrární komory Jan Veleba v projevu při zahájení demonstrace
zopakoval, že čeští zemědělci požadují, aby dostávali stejné dotace jako rolníci ze starých členských zemí EU již od roku 2010 a ne až po roce 2013.

"Požadujeme také kroky k záchraně dojného skotu. Dnešním dnem naše úsilí nekončí, ale začíná," prohlásil.

Protest zemědělců před sídlem ministerstva zemědělstvíPřed demonstranty poté předstoupil ministr Gandalovič, kterého nespokojení rolníci přivítali pískotem a z jejich úst na adresu ministra často zněla i ostrá slova. "I já jsem pro rovné podmínky v EU, ale demonstrovat jste měli před pěti lety, kdy naši předchůdci podmínky vyjednávali," řekl Gandalovič, podle kterého nyní nelze podmínky změnit. "Bude velký boj, aby podmínky byly rovné po roce 2013, tak nás podpořte," dodal.

Zároveň připomněl, že pro zemědělce je od dubna na garancích a dotacích připraveno 2,6 miliardy korun a zástupci Česka nyní v Bruselu jednají o záchranném balíčku pro tuzemské rolníky v hodnotě až jedné miliardy korun. Za svůj projev ale ministr sklidil pískot a nadávky.

Podle stínového ministra ČSSD Michala Haška zemědělci mají na protest právo. Hašek žádá, aby na úrovni EU byla obnovena podpora exportu mléčných výrobků, přehodnoceno znevýhodnění nových členských zemí EU a urychleno dorovnání přímých plateb.

Podle policistů akce nevyvolala žádné větší komplikace v dopravě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.