Lidovky.cz

Budweiser se nemůže registrovat v EU

Ekonomika

  10:26
BRUSEL/LUCEMBURK - Americký výrobce piva Budweiser dostal od EU přes prsty. V rámci stoletého sporu s českým Budvarem se totiž pokoušel zaregistrovat značku v Evropě a ovládnout tak zdejší trh. Druhý nejvyšší soud EU ale dnes potvrdil rozhodnutí, které firmě Anheuser-Busch v registraci obchodní značky "Budweiser" brání. "Právo na obchodní užívání výrazu 'Budweiser' pro pivo již totiž bylo přiznáno v Německu a Rakousku českému pivovaru Budějovický Budvar," odůvodnil své rozhodnutí soud.

Výrobek Budvaru

O značky "Budweiser" či "Bud" se Anheuser-Busch s českobudějovickým Budvarem pře dlouhodobě a na různých trzích. Američané před více než deseti lety požádali o registraci obchodní značky "Budweiser" pro svá piva a další nápoje i v EU. Budějovický Budvar se ale proti tomuto kroku amerického pivovaru, který loni koupila belgická skupina Inbev, postavil.

Kdo začal vyrábět Budvar jako první?

Američané ve sporu s Budvarem argumentují, že Budweiser se jako první značkové pivo v USA vaří v St. Louis už od roku 1876, zatímco pivovar Budvar byl založen až v roce 1895. Češi ovšem namítají, že právo várečné udělil jihočeské metropoli král Přemysl Otakar II. už při založení města léta páně 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší. Podle zástupců Budvaru je název Budweiser zeměpisným označením, které garantuje spotřebitelům původ a kvalitu zboží.

Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) už při prvním jednání podpořil námitky českého pivovaru. Americký konkurent se ale odvolal.

Dnešní rozhodnutí dalo opět za pravdu českému výrobci. "Soud potvrdil rozhodnutí OHIM nezapsat výraz 'Budweiser' jako ochrannou známku společenství ve prospěch amerického pivovaru Anheuser-Busch zejména pro pivo," uvedl tribunál v prohlášení. Soud také připomněl, že proti dnešnímu rozhodnutí se lze do dvou měsíců odvolat.

Jiné rozhodnutí by vedlo k dalším sporům

Budvar dnešní rozhodnutí soudu přivítal. Dodal, že je považuje za logickou reakci na stav, kdy má registrovánu ochrannou známku s prvkem Budweiser v celkem 19 členských zemích EU. Upozornil, že pokud by bylo žádosti společnosti Anheuser-Busch vyhověno, vedlo by to v některých členských zemích k souběžnému užívání známek obou podniků, což by mohlo vyvolat novou vlnu soudních sporů.

Společnost InBev uvedla, že již vlastní práva na značky Budweiser nebo Bud ve 23 z 27 členských zemí EU, na což nebude mít rozhodnutí soudu žádný vliv. Dodala, že cílem žádosti o registraci bylo posílení práv na značku Budweiser a získání dodatečné ochrany. Upozornila rovněž, že se bude nadále držet plánu rozvíjet Budweiser jako globální značku.

Buweiser a Budvar se o značku hádají už od 19. století

Budějovický Budvar vede s americkým pivovarem Anheuser-Busch (AB), který loni převzala belgická skupina InBev, spory o ochranné známky prakticky po celou dobu své existence. Jen za posledních šest let vedl Budvar s AB na devět desítek soudních pří a správních řízení.

Anheuser-Busch začal značku Budweiser a její varianty (například Bud, Budweis) užívat v polovině 19. století. Později se AB stala největším výrobcem piva na světě a jí užívané značky jedněmi z nejcennějších ochranných známek.

Již v 19. století se ale na severoamerickém trhu prodával i původní Budweiser z Českých Budějovic. Zástupci AB se tedy po desetiletí snažili práva ke známkám budějovického piva získat, nejdříve jen pro území Spojených států, což se jim těsně před začátkem druhé světové války podařilo.

Počátkem 90. let 20. století se americká společnost pokusila více než stoletý spor vyřešit vlastnickým proniknutím do českého pivovaru. Návrh ale česká strana neakceptovala. Úvahy ožily naposledy loni poté, co belgická skupina InBev, které v ČR patří Staropramen a Ostravar, dokončila převzetí AB.

Síla českého Budvaru v Evropě sílí

V 90. letech se tak začalo jednat o několika návrzích na smír. Na podzim 1996 oznámil AB, že se stahuje z jednání s českou vládou, protože se údajně ukázalo, že názvy Budweiser a Bud se mohou v Evropě dále prosazovat i bez známkoprávní dohody s Budvarem.

V současnosti vedou Budvar a AB po celém světě desítky známkoprávních sporů a správních řízení. V Evropě se v posledních letech daří spory postupně urovnávat, podle odborníků i díky posílení právních pozic Budvaru, protože zeměpisná označení Budějovické pivo a Českobudějovické pivo získala v rámci EU ochranu, a to přímo ve Smlouvě o přistoupení ČR k EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.