Lidovky.cz

Prodavači dobré nálady

Ekonomika

  7:33
PRAHA - Více hlav, více rozumu? Takhle prostě to na setkání lídrů skupiny G20 neplatí, ale něco se skutečně děje. To něco vidíme možná lépe z Prahy než odjinud. Ano, z Prahy, kde jako by se jen generovala příslovečná špatná nálada. Sestřelit vládu jde snadno, ale co dál? Všichni tápou. To v Londýně sice také nikdo neví, jak nastartovat růst, ale pocit, který tam světoví lídři generují, vyznívá jako dobrá nálada.

Při fotografování lídrů G20 byli všichni v dobré náladě. (zleva Barack Obama, italský premiér Silvio Berlusconi a ruský prezident Dmitrij Medveděv) foto: ČTK

Ti lídři zastupují dvacet zemí, jež vykazují úhrnný produkt 44 bilionů dolarů, dvě třetiny produktu celé planety. A teď dávají najevo, že z nejhoršího jsme venku, že už jsme se odrazili ode dna. Je to pravda, nebo ne? Aktuální čísla napovídají, že ano. Americké indexy rostou – Dow Jones o 122, Nasdaq o 22 bodů. Stoupají i kurzy akcií – Bank of America o 10, Citigroup o 9, General Motors o 16 procent. Jistě, ta čísla nepotvrzují definitivní obrat, ale utvářejí atmosféru pro prodej dobré nálady.
 
Je vůbec dobrá nálada ekonomickou komoditou? Bezpochyby ano, vždyť právě dobrá či špatná očekávání hýbají s kurzy akcií i měn. Můžeme se přít, zda bylo dříve vejce nebo slepice, zda dobrá čísla generují dobrou náladu, či dobrá nálada generuje dobrá čísla. Jisté však je, že světoví lídři tu roli hrají. V Londýně neplatí, že více hlav, více rozumu, ale platí tam, že více hlav, více odhodlání.
 
S krizí samotný summit nepohne. Schválené regulace, tvrdý postup proti daňovým rájům, nalití stamiliard dolarů do Mezinárodního měnového fondu – to vše je jen příprava na budoucí válku. Přehnaný důraz na regulaci může být i kontraproduktivní. Pokud se nyní vše svede na její špatné fungování, jsou vyviněni vlastně všichni. Kdo a co konkrétně špatně učinil, rozhodl? Inu nikdo, to ta špatná regulace. A zajistí snad sama regulace konjunkturu na věčné časy?
 
Německý ministr Steinbrück prohlásil, že hlavním cílem summitu je dozor nad finančními trhy. A první, na čem se lídři dohodli, je boj proti daňovým rájům. Ano, zpřísnit mantinely hry, o to usilují hlavně Německo a Francie. Ale o tom, zda v těchto mantinelech se budou lít peníze do stimulačních balíčků, budou rozhodovat vlády samy. Dobrá nálada v tomhle balení se dá prodat v Americe i v Evropě.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.