Lidovky.cz

ČEZ chce po Chrenkovi 1,5 miliardy

Ekonomika

  17:32
OSTRAVA - Společnost ČEZ požaduje od zkrachovalého obchodníka s elektřinou Moravia Energo v konkurzu 1,5 miliardy Kč. Firma svou pohledávku přihlásila dnes jako ušlý zisk, který by mohla mít z uzavřených kontraktů v budoucnu.

Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 foto: Tomáš KristLidové noviny

Věřitelé zatím tak podle dostupných informací přihlásili u soudu pohledávky údajně za 4,5 miliardy Kč, ČEZ si z toho nárokuje největší částku.

Dosud největšími věřiteli třinecké firmy z impéria podnikatele Tomáše Chrenka byly Komerční banka a švýcarský obchodník s elektřinou, které v souhrnu požadují dvě miliardy Kč.

Kontrakty měla ČEZ s Moravií Energo (ME) uzavřeny až do roku 2011. Veškerá elektřina, kterou ČEZ dodal této firmě, byla hrazena formou předplateb. Poté, co je ME přestala platit, ČEZ tyto kontrakty předčasně ukončil.

"ČEZ stanovil hodnotu závěrečného vypořádání předčasně ukončených obchodů s ME odvíjejícího se od cen elektřiny, za které ČEZ mohl prodat veškerou elektřinu neodebranou společností ME na trhu," uvedla Nováková v tiskovém prohlášení.

Chrenek ohrozil jak svoje impérium, tak celý průmysl

Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová dnes řekla, že nemá aktuální údaj o celkovém souhrnu pohledávek. Zřejmě se ale pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč. Švýcarský Atel tento týden přihlásil pohledávku přes 800 milionů korun. Komerční banka si nárokuje 1,2 miliardy korun. UniCredit Bank chce 220 milionů a Česká spořitelna 162 milionů Kč.

Moravia Energo se po přerušení dodávek elektřiny od ČEZ a po zrušení registrace k provádění obchodů na burze dostala do problémů a podala návrh na insolvenční řízení. Soud ji po třech týdnech poslal do konkurzu, kdy také jmenoval věřitelský výbor. V něm mají zástupce Komerční banka, Česká spořitelna a Adato. Firma Adato byla obchodním partnerem ME a hlásí se o 203 miliony korun.

Věřitelé mají na přihlášení svých pohledávek čas ještě v pondělí 6. března. Suma přihlášených pohledávek už nyní činí z ME jeden z největších bankrotů posledních let. "Částka je větší, než se všeobecně očekávalo. Banky, které tam jsou angažované, teď budou k firmám ve skupině pana Chrenka přistupovat velmi opatrně, pokud vůbec ještě budou chtít do budoucna financovat jeho byznys.

Může to vést k i tomu, že budou chtít vyvolat jednání o tom, aby si lepším způsobem zajistily úvěry, které poskytly firmám v této skupině," řekl´ekonom společnosti CN Finance Tomáš Navrátil.

Chrenkova skupina nyní obchoduje s elektřinou dále prostřednictvím sesterské firmy Bicorn. Pražská společnost Bicorn, sestra krachující Moravie Energo, se počátkem března zaregistrovala jako plnohodnotný člen Operátora trhu s elektřinou. Bicorn je stejně jako Moravia Energo součástí holdingu Enias, kde má většinový podíl Chrenek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.