Lidovky.cz

Krize poráží Polsko, země žádá o miliardy

Ekonomika

  16:02
VARŠAVA - Polsko chce požádat Mezinárodní měnový fond o napojení na flexibilní úvěr v objemu až 20 miliard dolarů (402,3 miliardy Kč). Uvedl to dnes ministr financí Jacek Rostowski. Polsko by se tak po Mexiku stalo druhou zemí s napojením na novou flexibilní úvěrovou linku MMF.

Polský premiér Donald Tusk. foto: ČTK

Nová flexibilní úvěrová linka poskytuje zemím, které splní sadu podmínek, přístup k penězům, které mohou buď okamžitě čerpat, nebo se o ně opřít jako o garanci pro případ zhoršení situace.

MMF zavedl nový typ úvěru pro dobře hospodařící nové tržní ekonomiky, které tak získají snadnější přístup k půjčkám na pomoc proti dopadům krize, minulý měsíc.

Nový úvěrový rámec nahrazuje dosavadní krátkodobou facilitu, kterou MMF schválil v říjnu. Tento rámec však nenašel žádné uplatnění, protože podle možných zájemců byl objem dostupných peněz příliš nízký a splátkové kalendáře příliš rigidní.

"Polská vláda brzy podá žádost k Mezinárodnímu měnovému fondu o napojení na flexibilní úvěrovou linku," řekl Rostowski na tiskové konferenci. "Ta zvýší rezervy národní banky o zhruba třetinu, tedy o 20 miliard USD," dodal. Analytici hodnotí zprávu pozitivně. Polsko nejen získá další peníze, ale zvýší se tím i jeho důvěryhodnost.

"Protože MMF jasně uvedla, že úvěr je zaměřen na země s dobrými ekonomickými podmínkami, zlepší to také důvěryhodnost Polska," dodala analytička banky Raiffeisen Marta Petka-Zagajewská. Půjčka by také mohla pomoci stabilizovat polský zlotý, jehož kurz silně kolísá.

Hledá se imunita
Polská ekonomika je ve srovnání s dalšími rozvíjejícími se ekonomikami, jako Maďarsko, Lotyšsko a Rumunsko, v relativně dobrém stavu. Postihl jí však odliv kapitálu vlivem úvěrové krize a obavám o finanční a ekonomické zdraví regionu.

Rostowski dodal, že peníze od MMF pomohu získat polské ekonomice imunitu vůči "viru krize" a spekulativním útokům. Hrubý domácí produkt Polska se loni zvýšil o 4,8 procenta. Většina analytiků předpokládá, že růst letos zpomalí na 1,2 procenta, země si ale stále povede lépe než většina bývalých komunistických států ve střední Evropě i zemích platících eurem, které čekají slabší růst, případně pokles ekonomického růstu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.