Lidovky.cz

Nechte Čechy pracovat, vyplatí se to

Ekonomika

  17:46
PRAHA - Němečtí ekonomové nesouhlasí s postojem své vlády, která se stále zdráhá plně otevřít svůj pracovní trh pro novější státy EU včetně Česka. Podle autorů Studie institutu pro výzkum pracovního trhu (IAB) by otevření mělo dlouhodobě pozitivní efekty, i když krátkodobě mohou v přijímacích státech mírně poklesnout mzdy a mírně narůst nezaměstnanost.
řemeslník - ilustrační foto

řemeslník - ilustrační foto foto: Shutterstock

České předsednictví Evropské unie dnes kritizovalo Německo a Rakousko za to, že plně neotevřely svůj pracovní trh lidem z osmi novějších unijních států včetně České republiky. "České předsednictví je nuceno s politováním konstatovat, že občané pocházející z osmi nových členských zemí (České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska) budou muset i nadále s určitými výjimkami žádat v Německu a Rakousku o povolení k zaměstnání. Veškeré dostupné údaje přitom jasně potvrzují, že občané těchto států nepředstavují pro rakouský a německý pracovní trh žádné ohrožení, nevytvářejí tlak na snižování mezd ani neohrožují jejich sociální soudržnost," stojí na stránkách  www.eu2009.cz.

"Faktorové příjmy, to znamená příjmy z práce a majetku v cílových zemích krátkodobě nepatrně poklesnou, ale dlouhodobě vzrostou o
0,1 procenta," tvrdí studie státního institutu se sídlem v Norimberku.

Z dlouhodobého hlediska je prý pro všechny strany pracovní migrace neutrální i z hlediska dopadu na pracovní trh. Studie se odvolává na zkušenosti Velké Británie a Irska, které zaznamenaly největší příliv pracovníků z východu, ale v období 2004 až 2007 tam zůstala míra nezaměstnanosti prakticky konstantní.

Evropský komisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla ve středu
potvrdil, že Německo spolu s Rakouskem ponechají i po Prvním máji pracovní trh částečně uzavřený. Ve stejný den přitom bariéry zruší Belgie, Dánsko a také Norsko, které není členem EU.

Německo a Rakousko zamýšlejí využívat přechodná období pro vstup na pracovní trh až do 30. dubna 2011, kdy budou muset překážky bránící východním sousedům v neomezeném hledání práce rovněž definitivně zrušit.

Norimberský institut dokládá pozitivní dopady pracovní migrace uvnitř EU i nárůstem celounijního HDP v letech po rozšíření. "Přistěhovalectví z osmi východoevropských nových členských zemí zvýšilo hrubý domácí produkt v rozšířené EU od roku 2004 o 0,2 procenta, tedy o 24 miliard eur (téměř 640 miliard Kč)," tvrdí analýza.

Do roku 2011 se prý dá očekávat související nárůst unijního HDP o dalších 22 miliard eur. "Při zavedení volného pohybu zaměstnanců ve všech evropských státech už od roku 2009 by tento efekt byl ještě o zhruba deset procent výraznější," odhadují analytici.

Německo zatím otevřelo svůj pracovní trh Čechům a dalším východním sousedům jen částečně. Od Nového roku si tu mohou volně hledat práci lidé s vysokoškolským diplomem, navíc už od podzimu roku 2007 platí obdobné výjimky pro určité profese jako jsou elektroinženýři.

Spokojeni s nynějším rozsahem uvolnění bariér nejsou například němečtí živnostníci. Podle nich by se mělo Německo na východ otevřít přinejmenším také mladým uchazečům o vyučení, jichž je údajně nedostatek hlavně na východě Německa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.