Lidovky.cz

Stavební firmy tlačí na banky peticí

Ekonomika

  16:55
PRAHA - Developerské a stavební firmy ve společném prohlášení vyzvaly stát a banky, aby začaly jednat o opatřeních na zmírnění krize v realitním sektoru. Stavitelé navrhují vytvořit dočasný garanční fond pro účast na poskytování záruk bankám. Chtějí také výraznější podporu takzvaného sociálního bydlení, přechodné snížení daně z přidané hodnoty a podporu trhu nájemního bydlení.

Požadavky bank jsou podle Pikory foto: AFP

"Skutečnost, že konkurující si developeři dnes společně apelují na bankéře, svědčí o tom, že politika bank dospěla z jejich pohledu na hranici únosnosti," řekl Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. "Vzájemný dialog mezi financujícími bankami a developery je v této době asi jediným řešením patové situace. Vůči vstřícnému postoji bank jsem ale v současné chvíli skeptický," dodal.

Kvůli útlumu stavebnictví mohou přijít o práci až desítky tisíc lidí, řekl po schůzce developerů, stavebních firem a poradenských společností analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Rozsáhlejší propouštění jen v pozemním stavitelství, do kterého patří i výstavba bytů, by zvýšilo nezaměstnanost o více než dvě procenta. Je to i důsledek obtížného přístupu stavitelů k bankovním úvěrům, dodal. Požadavky bank na zvýšený podíl vlastních zdrojů předem prodaných bytů a předem pronajatých ploch jsou podle Pikory "extrémní a dlouhodobě neudržitelné".

Záruky, které žádají banky, nutí stavebníky propouštět

"Banky nerozlišují mezi Českou republikou a Ukrajinou, mezi Českou republikou a Bulharskem, a to je to, co nám vadí. Nemůžou po nás na základě instrukcí zahraničních matek požadovat stejné podmínky, jako kdyby tady trh teprve začínal," řekl Milorad Miškovič z Real Estate Karlin Group.

Na trhu podle Miškoviče vznikl bludný kruh. Firmy můžou jen obtížně předem prodávat a pronajímat, dokud nemají zajištěné financování, a současně nedostanou úvěry, pokud nemají předem prodáno či pronajato. "Tato situace je dlouhodobě neudržitelná a pokud bude pokračovat, její důsledky zasáhnou výrazně i ostatní části ekonomiky," připojil se ředitel společnosti Metrostav Development Petr Pujman.

Právě například tuzemská stavební dvojka Metrostav musel v divizi, která se zabývá také pozemním stavitelstvím, propustit nebo na čas poslat domů s šedesátiprocentní náhradou mzdy část zaměstnanců. "Opatření se však týkala asi jen 20 lidí a rozhodně to není problém celého Metrostavu," řekl mluvčí firmy František Polák. Pokud by však stát začal šetřit například i na výstavbě dálnic, dalšímu propouštění by se podle něj firma asi nevyhnula.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.