Lidovky.cz

Británie se bojí poklesu imigrace

Ekonomika

  11:56
LONDÝN - Zaměstnávání cizinců sice vyvolává v Británii protesty, ale podle představitelů britského průmyslu by úbytek pracovníků ze zahraničí mohl zpomalit oživení po nynější krizi. Vyplývá to ze zprávy skupiny Ernst&Young Item Club, která se věnuje ekonomickým prognózám a jsou v ní zastoupeni představitelé britských průmyslových odvětví.

Oficiální prognózy počítající dlouhodobě s foto: ČTK

Nynější úbytek zahraničních pracovníků by mohl vést k nedostatku kvalifikovaných lidí v některých oborech, uvedla zpráva, o níž informují dnešní Financial Times.

To by mohlo mít vliv nejen na tempo růstu, ale i na snahu o vyváženost britské ekonomiky, která by měla zahrnovat víc výrobních oborů a méně finančních a dalších služeb.

Zpráva také varuje, že ani po skončení hospodářské recese se úroveň přistěhovalectví již nevrátí na předcházející úroveň. Oficiální prognózy počítající dlouhodobě s "čistým" přírůstkem 190.000 přistěhovalců ročně jsou podle dokumentu příliš optimistické.

Imigrace se totiž zpomalovala již před krizí. V roce 2007 se tak do Británie přistěhovalo o 198.000 lidí víc, než z ní odjelo, o tři roky dřív to přitom bylo 240.000 lidí.

Nováčci EU nemají zájem
Již nyní rychle klesá počet pracovníků z nových členských zemí EU. Podle Item Club se tento trend ještě zvýrazní díky tomu, že tyto státy životní úrovní dohánějí Západ, a také proto, že v roce 2011 budou moci lidé z těchto zemí pracovat už také v Německu a Rakousku.

Během nynější krize je však otázka přistěhovalců politicky stále citlivější. Minulý týden zaměstnanci britských rafinerií protestovali proti tomu, že ropný terminál South Hook ve Walesu najal 50 polských stavebních dělníků. Stávky z podobných důvodů propukly na britských ropných zařízeních již v únoru.

Nicméně podle Item Club by "prudké zpomalení imigrace mohlo v příštích letech negativně ovlivnit růst HDP i snahy o vyvážení ekonomiky a možná vést k nedostatku kvalifikovaných pracovníků ve fázi oživení".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.