Lidovky.cz

Temelín bude českým Kuvajtem

Ekonomika

  10:07
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Pokud se někdo před lety odstěhoval z obce Temelín, aby se nemusel dívat na věže jaderné elektrárny, možná udělal chybu. Z vesnice s osmi sty obyvateli se totiž během několika let může stát jakýsi český Kuvajt, v němž obecní pokladna přetéká penězi.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: Viktor ChladLidové noviny

Ve čtvrtek podepíší temelínští radní se společností ČEZ smlouvu, která obci zajišťuje během deseti let částku 100 milionů korun na nejrůznější rozvojové investice.

Zároveň ale může obec už dnes počítat s miliony korun z celkem čtyř miliard, které vyjednal Jihočeský kraj s ČEZ jako kompenzaci za to, že souhlasí s případným rozšířením temelínské elektrárny o další dva bloky. A to bez ohledu na to, zda se Temelín skutečně rozšíří či nikoliv.

To ale ještě nemusí být zdaleka všechno. Do Poslanecké sněmovny totiž míří návrh některých poslanců ČSSD, který počítá s tím, že obce v okolí atomových elektráren budou dostávat každoroční příspěvek z jaderného účtu.

Dvacet haléřů za každý metr katastru
„Kdyby tenhle návrh prošel, bylo by to super. Po podobném zákonu voláme už dlouho,“ říká starosta Temelína Petr Macháček. Poslanci Bublan, Jandák a další totiž chtějí, aby obce v pětikilometrovém havarijním pásmu jaderných elektráren dostávali z jaderného účtu 20 haléřů za každý metr svého katastru. Protože katastr Temelína má rozlohu přes pět tisíc hektarů, ale žije na něm jen 850 obyvatel, obec by ročně dostávala kolem deseti milionů. 

 A to je paradoxně víc než město Týn nad Vltavou, v němž sice bydlí desetkrát více lidí než v Temelíně, ale na rozloze o tisíc hektarů menší. „Konečně bychom jako v zahraničí měli něco z toho, že ty peníze vydělává ČEZ u nás, a ne v Praze, kam dnes směřují daně z jeho příjmu,“ tvrdí Macháček. 

V případě peněz z jaderného účtu by se totiž jednalo o takzvané volné peníze, se kterými může obec naložit, jak uzná za vhodné. V případě prostředků od ČEZ či kraje musí obecní radní předložit konkrétní projekty.

Už dnes ale návrh poslanců ČSSD vyvolává vášně v jiných obcích a městech. „Principiálně je toto opatření správné, ovšem nikoliv způsobem, kdy se rozdělí peníze podle velikosti katastru. To je, jako kdyby škola nedostávala prostředky na žáka, ale na velikost svých budov,“ myslí si starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.