Lidovky.cz

Sadaře straší kroupy, tak pěstují jablka pod stanem

Ekonomika

  9:59
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dříve přišlo krupobití jednou za pět až osm let, dnes se s ním vyrovnáváme třikrát za rok. Tak zdůvodňují čeští ovocnáři nový trend, který mění podobu mnoha ovocných sadů v Česku.

Nepotlučené ovoce zajistí jedině speciální fólie. foto: www.nedbalcz.com

Aby pěstitelé ovoce předešli škodám, které jim způsobují stále častější prudké výkyvy počasí, zakrývají sady buď speciálními sítěmi proti kroupám nebo v případě třešní dokonce fóliemi. A ty pak připomínají obrovské stany.

Když přijde přívalový déšť, neprší tak přímo na ovocné stromy, ale voda stéká několika otvory ve fólii jen ke kořenům. Unie ovocnářů předvídá, že v budoucnu se žádná velká ovocnářská firma v České republice bez speciálních sítí či fólií neobejde.

Něco se s tou přírodou děje
„Loni nám kroupy způsobily škodu za třicet milionů korun. Krupobití přišlo třikrát a pokaždé odjinud,“ řekl LN Tomáš Sedláček, ředitel ovocnářská divize firmy Úsovsko na Šumpersku. Firma se rozhodla, že do konce příštího roku zakryje zhruba šedesát hektarů svých jablečných sadů speciální sítí.

Zakrytí jednoho hektaru sice vyjde na statisíce korun, v porovnání s možnými škodami způsobenými výkyvy počasí se ale tato investice může vyplatit. „Dříve jsme se tady s kroupami setkali tak jednou za pět let. Dnes vám kroupy mohou zničit ovoce několikrát za rok,“ uvedl Sedláček.

I když se to asi mnohým politikům popírajícím účinky globálního oteplování nebude líbit, ovocnáři potvrzují, že klimatické změny jsou v jejich branži na první pohled viditelné.

„Něco se s tou přírodou opravdu děje. Průměrné množství srážek se nemění, srážky ale mnohem častěji dopadají na zem v podobě přívalových dešťů, krup, prostě se setkáváme s častějšími extrémy, které pěstování ovoce nesvědčí,“ říká Jaroslav Muška, člen předsednictva Ovocnářské unie ČR.

V zahraničí běžná věc
Drahé sítě a fólie, jejichž pořizovací cena může dosáhnout až 800 tisíc korun na hektar, tak podle něj mohou být už v blízké budoucnosti součástí každého sadu, v němž se ovoce pěstuje intenzivně ve velkém. Už dnes si je v tuzemsku pořizují desítky zemědělců. „V zahraničí je podobná ochrana sadů zejména v rizikových oblastech běžná,“ uvedl Muška.

Pak je tu ještě jeden důvod, proč tak roste poptávka po sítích a fóliích nad ovocnými sady. Obchodníci a zákazníci chtějí ovoce v takové podobě, jako kdyby žádné kroupy a přívalové deště neexistovaly. „Nikdo nechce kupovat jablka potlučená od krup,“ řekl LN Michal Nedbal ze stejnojmenné firmy, prodávající zařízení na ochranu sadů. Potvrzuje, že poptávka po sítích a fóliích i v Česku razantně roste.

„Třeba třešně mohou čeští pěstitelé dobře prodat do zahraničí, ovšem pouze v případě, že se jedná o velké černé třešně výborné kvality. Jakmile ale toto ovoce v době vrcholného zrání zmokne a následně na ně zasvítí slunce, popraská a je prakticky po úrodě,“ uvedl Michal Nedbal.

Dotace budou, slibuje stát
Problému s vrtošivým počasím si už všimlo i ministerstvo zemědělství. Každý český ovocnář si za určitých podmínek může požádat o dotaci na zakrytí. „Nejbližší kolo příjmů žádostí je plánováno na březen příštího roku. Dotace bude proplácena zpětně ve výši mezi 40 až 60 % celkových nákladů,“ řekl LN mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.