Lidovky.cz

Investice budoucnosti? Ekologické technologie a zdravotnictví

Ekonomika

  12:10
PRAHA - Krize zpomalila krátkodobé investice, v dlouhodobém horizontu je ale výhled pozitivní. Investicí budoucnosti jsou ekologické technologie, a to hlavně díky státní podpoře. Z krize vytěží hlavně Čína, nejvíce ztratí USA. Vyplývá to z globálního průzkumu rizikového kapitálu na rok 2009, který uskutečnila společnost Deloitte.

Výstavba ekologické slaměné stěny foto: Ekodům

Celosvětová ekonomická krize přinutila mnoho podnikatelů k úpravě svých strategií a ke snížení krátkodobých investic. Na 51 procent účastníků průzkumu snižuje počet společností, do nichž plánovala investovat, k navýšení investic se chystá 13 procent respondentů. Všechny předpoklady k obsazení pozice nejatraktivnější investiční kategorie má sektor ekologických technologií.

Průzkum, během něhož byly shromážděny názory více než 700 odborníků na rizikové investice z celého světa, uvádí, že se zintenzivní globalizace odvětví rizikového kapitálu.

Ve Spojených státech to prý vyvolá řadu závažných otázek týkajících se konkurenceschopnosti a rozvíjejícím se trhům, jako je například Čína, to naopak přinese nespočet příležitostí.

Valná část investorů rizikového kapitálu (79 procent) očekává, že výše investic zůstane ve všech odvětvích stejná. Jedinou výjimkou je sektor ekologických technologií, kde 63 procent rizikových investorů předpokládá během příštích tří let navýšení investic.

Díky pokroku v oblasti nových technologií, rostoucí poptávce spotřebitelů po alternativních zdrojích energie a ambiciózním plánům vlád po celé zeměkouli investovat do ekologických technologií se tento sektor stal středobodem zájmu podnikatelů z oblasti rizikového kapitálu.

"I u nás pozorujeme rychlý rozvoj ekologických či čistých technologií. Hlavním motivem, alespoň v posledních měsících, jsou státní podpůrné politiky," upozornil ředitel konzultačního oddělení společnosti Deloitte v ČR Luděk Niedermayer.

Táhne i zdravotnictví
Z pohledu potenciálu pro další růst obsadil druhou příčku sektor zdravotnického zařízení, v němž očekává nárůst investic 37 procent respondentů. Následují nová média (26 procent), spotřební průmysl a biofarmacie (24 procent) a software (22 procent).

Ve vztahu k rozvinutějším odvětvím, jako jsou telekomunikace a polovodičový průmysl, jsou investoři rizikového kapitálu méně optimističtí a jen 15, respektive 16 procent dotázaných odborníků plánuje navýšení svých investic v těchto oborech.

Na dotaz, která země může ze současné ekonomické krize vytěžit nejvíc, zmínilo 38 procent podnikatelů z oblasti rizikového kapitálu Čínu a jen 18 procent Spojené státy. Naopak v odpovědi na otázku, která země může vlivem krize nejvíce ztratit, jmenovalo 51 procent dotázaných USA. Následovala Velká Británie se 14 procenty, Čína s deseti a Rusko se šesti procenty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.