Lidovky.cz

Výrobci přesvědčují o výhodách balené vody, proklínají kohoutky

Ekonomika

  15:50
PRAHA - Mezi výrobci balených vod a vodárenskými firmami se rozpoutal souboj o zákazníky. Obě konkurenční strany se na internetu i pomocí novinových inzerátů snaží spotřebitele přesvědčit, že právě jejich voda je pro ně nejlepší variantou.

Balená voda už neletí foto: Shutterstock

Na co lákají výrobci balených vod

1) Pochází z jasně určených chráněných a nekontaminovaných podzemních zdrojů
2) Je přirozeně mikrobiologicky čistá a není upravována žádnými chemikáliemi
3) Podléhá přísnějším limitům například pro obsah dusitanů a organických látek...Vědecké studie dokazují, že povrchové vody, ze kterých je vyráběna většina vody z kohoutku, mohou obsahovat zbytky hormonů a léčiv
4) Její přirozenou součástí jsou látky prospěšné pro lidský organismus
5) Má jasné složení, které je uváděno na etiketě
6) Splňuje nároky současného životního stylu - je kdykoliv a kdekoliv po ruce v garantované stabilní kvalitě
7) Je možné vybrat si z různých druhů podle chuti, zdravotního stavu a věku
8) Kvalitu neovlivňuje lokální vodovod neznámého stavu...
9) Platí se pouze za skutečnou spotřebu, nikoliv za úniky vody způsobené nekvalitním potrubím
10) Lze ji pít hned, není třeba ji před konzumací "odtočit" a nechat "odstát".

Češi v posledních letech pijí čím dál méně balené vody a raději si ji načepují doma z vodovodního kohoutku. Ta je totiž přes své každoroční zdražování stále mnohonásobně levnější než balená voda.

Není jasné, zda je zdravější, dražší je ale určitě

Svaz minerálních vod zprovoznil internetové stránky pijtezdravouvodu.cz, kde informuje o přednostech balené vody, a investoval také do celostránkového inzerátu, který byl dnes zveřejněn v jednom celostátním deníku. Inzerát obsahuje deset důvodů, proč je lepší pít balenou minerální a pramenitou vodu a ne tu, která teče lidem doma z vodovodního kohoutku. "Kvalitu neovlivňuje lokální vodovod neznámého stavu. Ze zastaralých vodovodů se mohou do vody uvolňovat nebezpečné látky, například olovo, vinylchlorid, hliník a některé organické látky," varuje Svaz minerálních vod.

Řekněte si o vodu z kohoutku v restauraci

Vodárny ovšem nezůstávají pozadu a zesilují reklamní kampaň, ve které naopak propagují pití vody z kohoutku. Mnohé vodárenské firmy se nyní v Česku snaží také prosadit nabídku pitné vody z kohoutku v restauracích, čímž by opět oslabily pozici výrobců balených minerálních a pramenitých vod. "Dosud nemáme k dispozici jediný důkaz o tom, že by pití balené vody přinášelo jakýkoli zdravotní benefit, srovnáváme-li samozřejmě vodu hygienicky nezávadnou," uvádí stoupenci pití vody z kohoutku na webu vodovoda.cz.

Proč pít vodu z kohoutku

Není k dispozici důkaz o tom, že by pití balené vody přinášelo jakýkoli zdravotní benefit. V některých případech může mít balená voda horší kvalitu (při špatném skladování) než voda, která čerstvě vytéká z kohoutku. Balené vody s vyšším obsahem rozpuštěných minerálních látek můžou mít dokonce negativní dopad na zdraví – pokud jsou konzumovány často a tvoří podstatnou součást pitného režimu. Z některých plastových lahví (zejména měkčích, levnějších) se může v průběhu skladování uvolňovat do nápoje malé množství ftalátů (množství stoupá, pokud je láhev na slunci).

Tuzemská spotřeba balené vody podle údajů Svazu výrobců nealkoholických nápojů od roku 2005 do loňska poklesla zhruba o čtyři procenta na 877 milionů litrů. Hlavní zbraní v souboji o zákazníky je cena. Zatímco litr pitné vody přijde odběratele zhruba na pět haléřů, litr balené vody lze pořídit v přepočtu za tři koruny v diskontních prodejnách, ale také za několik desítek korun, které dá zákazník za značkovou minerální vodu zahraničních značek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.