Lidovky.cz

Jak se vyrábějí ořechové tyčinky - podívejte se na videoreportáž

Ekonomika

  10:56
PRAHA - Míchání, válcování, sekání, chlazení. To jsou nejdůležitější kroky při výrobě müsli tyčinek, které si od 90.let získaly v Česku značnou oblibu. Přestože jsou považovány za zdravější variantu čokoládových sladkostí, ne vždycky to musí být pravda. Záleží totiž na jejich složení. Namíchat dobrou, zdravou a ještě k tomu nízkokalorickou směs tak bývá vyložená alchymie. Podívejte se na reportáž z jejich výroby.

Po rozřezání na 'nudle' přichází na řadu nasekání do tvaru tyčinek. foto: Jan Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Pražská firma Rupa vyrobila ve svém hostivařském závodě od roku 1997 už půl miliardy müsli tyčinek. Dalo by se jimi dalo pokrýt plochu tří set fotbalových hřišť.

Vyrábí je jednak pod svými značkami, ale také pod privátními značkami obchodních řetězců, nebo cereálních gigantů jako je třeba americký Kellog's. Až padesát procent produkce společnosti míří do zahraničí. 

V průběhu naší návštěvy sjížděla z výrobního pásu nová celooříšková tyčinka, od níž si firma slibuje zvýšení prodejů i v Česku.

První část reportáže


První operací výroby tyčinek je smíchání suché směsi s uvařeným sirupem ve vyhřívané míchačce.

Míchač ingrediencí pro výrobu tyčinek.

Po dosažení homogenity je tato směs dopravena po dopravníku do vlastní výrobní linky, to znamená do dávkovacích válců. Tyto válce se otáčí proti sobě a z násypky vytahují směs na dopravní pás.

Uválcováním vzniká oříškový koberec
Uválcováním vzniká oříškový koberec.

Dále následuje tvarování hmoty, a to buď do roviny, nebo do obloučků. Záleží na vyráběném druhu. Takto vytvarovaná hmota projíždí po dopravním pásu chladícím tunelem, kde je vychlazena na požadovanou teplotu.

Po vyjetí z chladícího tunelu projíždí takto vychlazená hmota úsekem řezání, kde již získává podobu tyčinek. V první fázi je hmota podélně rozřezána do pruhů a následně nasekána na tyčinky.

Z oříškového koberce se nařežou souvislé nudle.

Nasekané tyčinky dále (v závislosti na druhu) projíždějí máčecím strojem, kde je na ně nanášena poleva. Linka je vybavena dvěma máčecími stroji pro aplikaci jak jogurtové polevy, tak polevy kakaové, nebo pravé čokolády.

Zde tyčinky procházejí čokoládovou lázní.

Po projetí tyčinek máčecím strojem následuje opět chlazení v chladícím tunelu, aby nanesená poleva dobře ztuhla a bylo možné tyčinky zabalit.

Druhá část reportáže


Poslední operací výroby tyčinek je jejich balení do fólie a kartonování. Důležitou součástí této výroby je samozřejmě kontrola jakosti.

Výrobní linka je na výstupu opatřena, jek detektorem kovů, tak rentgenovým detekčním zařízením, které je schopno v tyčinkách odhalit a vyseparovat nepřípustné potenciální kontaminanty, jako jsou kovy, kamínky či sklo.

V případě, že tyčinka neprojde rentgenovým testem kvalitou či hmotností, linka jí 'odfoukne' do odpadových beden.
V případě, že tyčinka neprojde rentgenovým testem kvalitou či hmotností, linka jí 'odfoukne' do odpadových beden.


Po rentgenové kontrole jsou tyčinky naskládány do krabic a mohou zamířit do obchodů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.