Lidovky.cz

Londýnské bankéře ničí kokain, nahrávají tomu i nízké ceny

Ekonomika

  15:06
LONDÝN - Bývalý analytik cenných papírů Neil Junor si přesně vzpomíná na okamžik, kdy se rozhodl skončit se šňupáním kokainu. To chladné prosincové odpoledne v roce 2007 se vypravil do londýnského Richmond park, aby si našel vhodný strom, na kterém se oběsí.
šňupání kokainu - ilustrační foto

šňupání kokainu - ilustrační foto foto: Shutterstock

Rozhodnutí udělat krok zpět od okraje propasti znamenalo pro Junora konec šestiletého nepřetržitého flámu plného alkoholu a drog, který ho připravil nejen o manželství, ale i o práci, kde vydělával až 1 milion liber (více než 28 milionů korun) ročně.

"Všechno jsem spálil. Věděl jsem, že mám na výběr dvě možnosti – pověsit se na stromě nebo ne," řekl Junor, který začal nový život a nyní na své farmě v hrabství Dorset chová slepice.

Jeho příběh ilustruje užívání kokainu v londýnské finanční čtvrti City, které je zde podle odborníků na denním pořádku. Je to zvyk, který jde často ruku v ruce s nadměrným pitím alkoholu. Jak řekl Junor agentuře Bloomberg, on a jeho kamarádi, aby se odreagovali z práce s velkými penězi, se chodili opít do hospod na Square Mile.

Odborníci na odvykání závislosti na drogách uvádějí, že od začátku finanční krize před rokem zaznamenali výrazný nárůst zájmu bankéřů o jejich služby. "Řada lidí mi teď říká: Konečně jsem si uvědomil, jak špatnou práci mám. Kdyby nebylo bonusů, nepracoval bych tolik hodin a s těmi lidmi," říká psychiatr Philip Hopley.

Podle jeho slov za ním letos chodí o patnáct procent více lidí z finančního průmyslu. Jedním ze zařízení, které má pomoci s odvykáním londýnským finančníkům, je Causeway Retreat. Zařízení, které má kapacitu 18 lůžek, leží na opuštěném ostrově 64 kilometrů východně od Londýna. V současnosti je plné a na čekací listině má 15 lidí.

Ti, ke kterým se pomoc nedostane dost rychle, se mohou stejně jako investiční manažer Melvin Sabour (44) stát další vysoce postavenou obětí drog. Sabour, který byl generálním ředitelem AKN Investments Ltd, zemřel v únoru na předávkování kokainem.

Podle jeho přítelkyně Kyary Dekkerové trpěl Sabour depresemi z finančních ztrát, které jeho firmě způsobila krize. Pitva prokázala, že měl v krvi smrtelnou dávku kokainu, která způsobila selhání srdce.
Drogy a alkohol hrály roli i ve smrti šestadvacetiletého analytika Credit Suisse Group AG Darrena Liddla, který v prosinci 2007 skočil z devatenáctého patra hotelu Hilton na Park Lane v Londýně.

Riskování na burze a kokain mají stejné účinky
Podle vědců není náhoda, že obchodování a kokain jdou někdy ruku v ruce. Riskování a kokain mají podobné účinky na mozek. Způsobují vyplavování dopaminu, který způsobuje to, že se člověk cítí dobře. Množství dopaminu narůstá, když riskujeme, a nezáleží na tom, jestli se věnujeme skákání padákem, sázení na pohyb cen na burze nebo skrývání se v odpočívárně a šňupání linek koksu.

Studie ukazují, že lidé, kteří riskují, mají méně citlivé dopaminové receptory. Snaží se proto vybudit mozek chemickými látkami, a jsou tak mnohem náchylnější ke vzniku závislosti.

K rozšiřování kokainu v City napomáhají velké zásoby a příznivé ceny. Podle britského ministerstva vnitra klesla cena kokainu na 40 liber za gram ze 70 liber v roce 1997.

Počet britských uživatelů kokainu, kterých je milion, se za posledních deseti let zdvojnásobil. Svého vrcholu dosáhl v roce 2007, kdy finanční firmy v londýnské City shodou okolností vyplatily rekordní bonusy ve výši 8,8 miliardy liber. Kvůli krizi sice letos prémie spadly o více než 60 procent na 3,2 miliardy liber.

Londýnská výzkumná firma Centre for Economics and Business Research Ltd. nicméně předvídá, že je zde pořád dost peněz na nákup levného kokainu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.