Lidovky.cz

Část cestovek se dohodla s ministerstvem na uvádění konečných cen

Ekonomika

  17:55
PRAHA - Zástupci Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) a ministerstva financí se dohodli na výkladu novely zákona o cenách, která nabyla účinnosti 18. listopadu. Dnes to sdělil viceprezident a mluvčí AČCKA Tomio Okamura. Cestovní kanceláře v Česku tak podle něj budou uvádět konečnou cenu zájezdu, tedy součet všech položek, které jsou součástí celkové ceny. Pravidlo přitom platí i pro letecké zájezdy. Podle konkurenční Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) jednání s ministerstvem ještě pokračují.

Podle konkurenční Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) jednání s ministerstvem ještě pokračují. "Klient tak bude vždy informován o celkové ceně zájezdu, a nemusí tak složitě sčítat jednotlivé rozdělené položky. Platí to jak pro tištěné katalogy, tak pro internetovou nabídku," uvedl Okamura.

Do celkové ceny zájezdu tak podle něj musejí cestovní kanceláře zahrnout všechny předpokládané a nevyhnutelné částky a složky zájezdu včetně palivových příplatků či letištní taxy.

"Zástupci ministerstva financí předali metodologický výklad novely zákona o cenách a byla na něm s cestovními kancelářemi všeobecná shoda," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Podle místopředsedy ACK Vladimíra Dolejše ovšem jednání nekončí, stanoviska si má asociace a ministerstvo vyjasnit na úterní schůzce.

ACK souhlasí s uváděním úplných cen zájezdů, chce ale ještě jednat například o předpokládané povinnosti "cestovek" uvádět vedle úplných cen i všechny jejich složky. To by totiž podle ACK výrazně zvýšilo rozsah katalogů a náklady s nimi spojené.

Konečná cena bez nadstandardu

Podle Okamury zákon sice vyžaduje uvádět všechny složky celkové ceny zájezdu, z pátečního jednání AČCKA s ministerstvem ale vyplynulo, že cestovní kanceláře musejí především klienty informovat o úplné ceně a její rozdělení na části nebude striktně vyžadováno.

Z celkové ceny zájezdu lze podle Okamury vyčlenit pouze položky, které nejsou nutnou součástí zájezdu jako například cestovní pojištění či víza.

"Naše asociace již začala metodicky proškolovat naše cestovní kanceláře, aby se ihned začaly podle tohoto výkladu nového zákona řídit," doplnil mluvčí AČCKA.

V případě různých cen stejného zájezdu pro různé kategorie klientů se podle Okamury bude uvádět jako základ například celková cena zájezdu za běžnou dospělou osobu ve dvoulůžkovém pokoji a k tomu výše slevy třeba pro děti nebo seniory.

Exotické dovolené dostanou výjimku

Určitou výjimku budou mít zájezdy do vzdálených exotických destinací, kam se nelétá předem nasmlouvanými charterovými lety, a není tak s velkým předstihem jasná přesná cena letenky. U takovýchto dovolených má cestovní kancelář možnost uvést zvlášť celkovou cenu zájezdu a volitelně předpokládanou celkovou cenu letenky, avšak vždy včetně všech poplatků a tax, uvedl Okamura.

Přechodnou výjimku z uvádění konečných cen mají ty cestovní kanceláře, které daly do tisku katalogy pro příští rok před 18. listopadem. Zpětná platnost zákona totiž není přípustná. "Tyto cestovní kanceláře však budou muset při kontrole prokázat, že datum předání zpracování katalogu grafickému studiu bylo skutečně před 18. listopadem 2009," doplnil mluvčí AČCKA.

Kontrolu dodržování zákona o cenách mají na starosti jednotlivá finanční ředitelství, krajské a obecní úřady. Za nedodržování předpisu hrozí nově cestovním kancelářím pokuta až jeden milion korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.