Lidovky.cz

Padající Dubaj: věřitelé se bojí o své peníze

Ekonomika

  11:41
DUBAJ - Držitelé dluhopisů a další věřitelé zadluženého dubajského konglomerátu Dubai World začali bít na poplach. Poté, co dubajská vláda dala najevo, že ho nehodlá zbavit všech jeho potíží, rozhodli se věřitelé sestavit společný výbor na efektivnější vymáhání dluhů konglomerátu.
Dubaj (ilustrační foto)

Dubaj (ilustrační foto) foto: ČTK

Konglomerát Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku emirátu Dubaj. Jejich největší investicí v emirátu je vybudování tamního umělého souostroví.
Vláda emirátu Dubaj minulý týden oznámila, že konglomerát i jeho developer chtějí odložit splátky dluhů, které mají u bank, což vyvolalo vlnu otřesů na světových finančních trzích.

Vše o pádu pyšné Dubaje


Potíž je v tom, že Dubai World má závazky za téměř 60 miliard dolarů (více než bilion Kč), jenomže konečný vládní plán ozdravění se týká jen těch divizí konglomerátu, které celkově dluží 26 miliard dolarů. A to se věřitelům vůbec nelíbí.

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrotJedna ze skupin věřitelů, která zahrnuje velké britské banky Standard Chartered, HSBC, Lloyds, Royal Bank of Scotland a dvě lokální banky, proto vytvořila pod záštitou společnosti KPMG řídící výbor pro zastupování věřitelů Dubai World. Jak včera napsal list Financial Times, výbor očekává jednání o podrobnostech vládního plánu v neděli nebo v pondělí.

Skupinu za účelem společného postupu vytvořili i vlastníci dluhopisů developerské společnosti Nakheel, která je rovněž součástí konglomerátu Dubai World.

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrotSkupina držitelů dluhopisů, jejímž členem je i americký hedgeový fond QVT, má více než čtvrtinu emise dluhopisů Nakheelu, což jí umožňuje zablokovat všechny restrukturalizační plány tohoto developera. Islámské dluhopisy Nakheelu za 3,5 miliardy dolarů, které měly být splatné 14. prosince, se nyní obchodují za 55 procent jejich nominální hodnoty.

Vládce Dubaje šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm, který je zároveň viceprezidentem a premiérem Spojených arabských emirátů (SAE), se v úterý ve svém prvním veřejném prohlášení od oznámení problémů Dubai World snažil investory uklidnit. Řekl přitom, že se ekonomika SAE stala "silnější a soudržnější".
"My v Emirátech a zejména v Dubaji jsme silní a houževnatí. Jsme odhodlaní a máme silnou vůli čelit všem výzvám," uvedl podle Financial Times šajch Maktúm.

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrot

Následně však obvinil média, že problémy Dubaje přehánějí. "Je to strom nesoucí ovoce, který se stal cílem vrhačů kamení," zlobil se šajch. Podle šajcha Maktúma trhy situaci v Dubaji nepochopily. Ekonomika Dubaje i celých SAE má podle něj pevné základy a investoři se prý mýlí, pokud si myslí, že dluhy koncernu Dubai World nějak souvisejí s hospodářským zdravím celého emirátu.
Burzy v Dubaji i v Abú Zabí na začátku týdne prudce klesaly.

Ratingová agentura Moody's v pondělí uvedla, že krize v Dubaji zasáhne i sousední emirát Abú Zabí. Tamní burza následně zaznamenala nejhlubší propad ve své historii a její index klesl o více než osm procent.

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrotKrizí v Dubaji a neschopností platit své závazky i vůči evropským bankám se na svém úterním zasedání zabývali ekonomičtí ministři eurozóny. Shodli se, že na eurozónu to bude mít pouze omezený vliv, nicméně je to důkaz, že hospodářská krize ještě neskončila.

"Nějaký dopad to mít určitě bude, ale nemám žádné důvody být pesimistický," řekl před jednáním nizozemský ministr financí Wouter Bos. Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi emirátů. Země je třetím největším vývozcem ropy na světě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.