Lidovky.cz

Noví šejkové? Bolivijští indiáni zbohatnou na obřích zásobách lithia

Ekonomika

  11:05
LA PAZ - Závislost na ropě z arabských zemí možná svět brzy vymění za závislost na stříbřitém měkkém kovu z druhé nejchudší země Jižní Ameriky. S tím, jak automobilky investují do vývoje elektromobilů závislých na akumulátorech, roste i poptávka po lithiu, které je jejich základní součástí.

Bolívijské lithium foto: Reprofoto

Na území Bolívie se podle odhadů průzkumu Amerického geologického ústavu nachází pětatřicet procent celosvětových zásob lithia. Další odhady mluví až o padesáti procentech. Drtivá většina zásob je na solné pláni Uyuni, která je velká přibližně jako sedmina Česka. Lithium obsažené v solích by stačilo na výrobu nabíjecích baterií pro více než 4,8 miliardy automobilů.

Bolívijské lithium

"Sníme o tom, že lithium přinese zemi bohatství," říká Francisco Quisbert, indiánský farmář s přezdívkou "lithiový soudruh". Syn pasáčka lam dokázal přesvědčit bolivijského prezidenta Eva Moralese v roce 2007 k investici šesti milionů dolarů do projektu, ze kterého pravděpodobně v roce 2014 vzejde největší lithiový důl na světě, provozovaný státní důlní korporací Corporacion Minera de Bolivia.

Prezident zahraniční kapitál nechce
Pokud se to podaří, Moralesova Bolívie se stane významným konkurentem společností Rockwood Holdings a Soquimich, které lithium dolují na druhé straně And v Chile. Odtud pochází zatím sedmdesát procent světové produkce lehkého kovu.

Bolivijský prezident Evo Morales."Indiánský prezident" Evo Morales, který byl v nedělních volbách pravděpodobně zvolen do druhého funkčního období, zatím investice zahraničních společností odmítá. Francouzský miliardář Vincent Bolloré, jihokorejská společnost LG, japonské koncerny Mitsubishi a Sumimoto už vládě pomáhají bezplatně s plánováním dolu a návrhy zařízení.

Lithium - bolivijská ropa

Lithium je lehký stříbrošedý kov, který dobře vede teplo i proud. Jeho sloučeniny jsou používány i jako lék na deprese, využívají se i jako lubrikant či přísada pro výrobu speciálních skel či keramiky.

Lithiové peletky

Je důležitou součástí nabíjecích lithiumpolymerových baterií, které se používají v drtivé většině mobilních telefonů, notebooků, hudebních přehrávačů či GPS navigací.

S rozvojem elektromobilů, které používají lithiové akumulátory, se čeká vysoký nárůst poptávky po tomto kovu. V roce 2020 má být každý desátý automobil poháněn elektřinou.

Největší zásoby lithia má Bolívie, Chile, Čína a USA. V Bolívii ale nestojí ani jeden lithiový důl. To se má do roku 2014 změnit, kdy má státní důlní korporace postavit největší důl na světě.

Doufají, že Morales nakonec změní názor a zahraničního investora pozve. Lithium je totiž skvělý byznys. V Chile vyrábějí těžaři na planině Atacama bílý prášek – uhličitan lithný – za dolar za libru. Prodávají ho ale za tři.

Stavba dolu a zpracovatelských závodů by stát přišla asi na osm set milionů dolarů. "Pokud by Bolívie peníze měla, tak je investuje," řekl Morales. "Pokud ne, pak budeme chtít investora najít," dodal. Investovat bude ale muset ještě do infrastruktury. Většina cest na solné pláni Uyuni není zpevněná a okolní vesnice nemají ani elektřinu.

"Cesty a elektřina přijdou s těžbou," říká "lithiový soudruh" Quisbert, který za důl bojuje už od osmdesátých let. "Stále tu žijeme při svíčkách a olejových lampách."

Velmi aktivní v námluvách jsou hlavně Francouzi. Bolloré a prezident Nicolas Sarkozy se s Moralesem projeli v elektromobilu během státní návštěvy bolivijského prezidenta ve Francii.

Lithiová baterie

"Jste jako Saúdská Arábie," řekl v narážce na nerostné bohatství Bolívie Bolloré, který vlastní mimo jiné i továrnu na baterie a plánuje vyrábět elektromobily. Morales od něj dostal šek na pět milionů dolarů na financování geologické studie na solné planině Uyuni.

Světové automobilky na příští roky chystají elektromobilovou ofenzivu, což bez baterií nepůjde. Do roku 2012 by se mělo objevit dvaačtyřicet nových modelů hybridních automobilů nebo elektromobilů. Automobilky podporuje i americká vláda, která v grantech a zárukách dává na snížení závislosti země na ropě jedenáct miliard dolarů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.