Lidovky.cz

Páteř dubajské ekonomiky se hroutí, věřitelé chtějí peníze zpět

Ekonomika

  20:56
LONDÝN/DUBAJ - Část věřitelů dubajské realitní společnosti Nakheel požaduje, aby firma k datu splatnosti vrátila celých 3,5 miliardy dolarů (asi 61 miliard Kč), které si půjčila. Nakheel je součástí konglomerátu Dubai World a obě firmy tvoří páteř dubajské ekonomiky.

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrot foto: Reuters

Splatnost půjčky je příští týden, Nakheel se ale chtěla dohodnout na odkladu splátek. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na informovaný zdroj.

Skupina, které požadavek vznesla, potenciálně představuje takzvanou blokační minoritu. To znamená, že pokud nebude spolupracovat s ostatními věřiteli, s dohodou příliš nelze počítat.

Agenturní zdroj řekl, že věřitelé své požadavky písemně adresovali zástupcům Dubai World. Dluhopisy sukuk, o které jde, jsou splatné 14. prosince. Emitent má ale právo závazky vyrovnat během dalších dvou týdnů, tedy až do 28. prosince.

Společnost Dubai World 25. listopadu uvedla, že bude potřebovat šestiměsíční odklad splátek dluhů. Její sdělení poslalo vlnu šoku na finanční trhy po celém světě. Zatímco zahraniční akciové trhy se rychle vzpamatovaly, burzy ve Spojených arabských emirátech ztráty nesmazaly a některé dál klesají.

Dubajské vs. britské právo

Emise cenných papírů, o které ve sporu jde, se řídí britským právem. Není ale jasné, jak se k záležitosti postaví soudy v Dubaji a zda uznají nález britských soudů. Emise sukuk se totiž skládá z majetkových listů a nelze o ní tedy striktně tvrdit, že je to emise dluhopisů v pravém slova smyslu.

Dubajské právo podle zdrojů platnost majetkových listů vůbec nemusí uznat.

Skupina věřitelů už se zástupci dubajské firmy několikrát jednala, naposledy minulý týden v pátek. "Minulý týden jsme odeslali dopis, v němž jsme uvedli, že odklad splátek dluhů je pro nás nepřijatelný. Očekáváme proto, že dostaneme zaplaceno," řekl zdroj.

Skupina, kterou podle zdrojů vede americký hedgeový fond QVT Financial, zastupuje pouze zahraniční věřitele. Poradcem v právních záležitostech je společnost Ashurst z Londýna.

Zástupci QVT Financial ani Ashurst se k ale k informacím zdrojů nevyjádřili. Skupina je údajně v kontaktu s představiteli Dubai World, firma ale jen zopakovala původní stanovisko, že se snaží vyjednat si odklad splátek dluhu, žádný jiný návrh podle zdrojů nepředložila.

Skupina věřitelů podle zdrojů drží více než 25 procent celkových pohledávek, což je podle analytiků dost na to, aby si mohla do určité míry diktovat podmínky. Příliš jasno ale v této záležitosti není. Jiné zdroje totiž podíl této skupiny stanovily na 33 procent, ještě jiné dokonce až na 40 procent.

Investoři prodělají

Obvyklý postup při restrukturalizaci dluhů podle analytiků vypadá tak, že emitent svolá mimořádnou valnou hromadu nebo věřitelům navrhne řešení, a to ještě před splatností cenných papírů. Nic z toho se ale v tomto případě zatím nestalo, a proto nelze vyloučit, že se investoři budou muset připravit na ztráty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.