Lidovky.cz

Nejcennější firmou světa se poprvé stala čínská firma - Petrochina

Ekonomika

  16:12
PRAHA - Nejcennější společností světa se stala poprvé firma z Číny. Nejdražší firmou byl k 31. prosinci 2009 čínský těžební koncern Petrochina, jehož tržní hodnota činila 353 miliard dolarů. Vyplývá to z výsledků analýzy tržních hodnot 300 celosvětově nejvýše hodnocených společností, kterou uskutečnila poradenská firma Ernst & Young.

Čínský dělník foto: Shutterstock

Petrochina tak v čele žebříčku vystřídala americkou společnost Exxon Mobil, která se s celkovou hodnotou 324 miliard dolarů posunula na druhé místo.

Stovka největších společností světa zvýšila k koncem roku 2009 svojí tržní hodnotu o 28 procent na 11,9 bilionu dolarů. V první desítce došlo oproti loňskému roku k řadě změn, pět společností se zde umístilo vůbec poprvé.

Rok Číny? Čtěte více:

Poměrně velkým překvapením je rychlý návrat finančních institucí. Na konci roku 2008 se jich v první stovce umístilo 16, o rok později již 24. Počet bank v první stovce žebříčku vzrostl z 12 na 21. Nejlépe si vedla britská finanční instituce HSBC, která se s celkovou tržní hodnotou 199 miliard dolarů stala osmou nejcennější společností světa.

"Řada světových bank vykázala v nedávné době překvapivě dobré výsledky. I když stále ještě není vyhráno, většina investorů předpokládá, že finanční sektor už má to nejhorší období za sebou a některé banky dokonce vyšly z krize silnější," uvedl partner Ernst & Young odpovědný za služby v oblasti finančnictví Douglas Burnham.

Růst zaznamenal i sektor energetiky. Počet energetických společností v TOP 100 vzrostl z 16 na 18. Energetika dominuje také první desítce, když dvě nejcennější společnosti světa jsou těžební koncerny. Zotavení globální ekonomiky přináší růst cen energie, což obecně zvýší atraktivnost těžebních společností, upozornil partner Ernst & Young v Německu Hendrik Hollweg.

Dařilo se také firmám v oblasti informačních technologií. Polepšil si Microsoft, který s 270,6 miliardami dolarů postoupil ze 7. místa na třetí.

Mezi úspěšné firmy patří Google, který vystoupal z 35. místa do první desítky, a Apple, jenž se posunul z 57. na 11. místo.

Horší výsledky naopak zaznamenaly podniky veřejných služeb, tedy dodavatelé elektřiny, plynu a vody nebo sektor spotřebního zboží.

Zastoupení Evropy a Severní Ameriky klesá
Přestože význam rozvíjejících se trhů nadále roste a zastoupení evropských a amerických firem v TOP 300 každým rokem klesá, společnosti ze Severní Ameriky žebříčku i nadále dominují. V porovnání jednotlivých států mají stále největší zastoupení USA, následovány Čínou, Velkou Británií, Francií, Japonskem a Německem. Počet čínských společnosti v TOP 300 vzrostl z 19 na 25.

Evropa je nyní v TOP 100 žebříčku zastoupena jen 34 společnostmi, před rokem jich bylo 38. Například Německo má v první stovce jen 4 podniky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.