Lidovky.cz

Krachující OP Prostějov zkrátí výrobu na 4 dny v týdnu, banky nepomohou

Ekonomika

  9:46
PROSTĚJOV - Pracovníci prostějovského Oděvního podniku budou od příštího týdne pracovat kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu za 60 procent mzdy. Dohodlo se na tom vedení společnosti s odbory.

Obchod s oděvy OP Prostějov foto: Reprofoto

Dnes to řekla předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Helena Vyroubalová. Největšímu tuzemskému oděvnímu podniku, který zaměstnává 1500 lidí, hrozí kvůli dluhům insolvenční řízení.

"Závodní výbor řediteli schválil, že zaměstnanci budou od 18. ledna na 60 procentech mzdy s tím, že v pondělky nebudou pracovat. Mzdu ve výši 60 procent zaměstnanci budou dostávat i za pondělky, kdy budou doma. Dohoda je taková, že čtyřdenní pracovní týden bude v podniku platit dva měsíce," uvedla Vyroubalová.

Banky nepomohou

Hospodářské výsledky

OP předloni vykázal rekordní ztrátu 1,085 miliardy korun po čistém zisku 13,7 milionu korun v roce 2007. Tržby OP v roce 2008 meziročně klesly o zhruba 550 milionů korun na 1,94 miliardy korun.

Loni firma podle předběžných odhadů, které dnes zveřejnily Hospodářské noviny, snížila ztrátu na 400 milionů korun a vykázala tržby 1,3 miliardy Kč.

OP Prostějov se dnes také přiblížil vyhlášení insolvence. Věřitelské banky, kterým firma dluží 1,2 miliardy korun, neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli.

Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří ale odmítly. Vedení firmy stále doufá, že po restrukturalizaci výrobu zachová, píšou Hospodářské noviny. Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy.

Podle listu byla pro moratorium pouze Česká spořitelna, která od začátku vyjadřuje ochotu k dohodě. U ní má také OP Prostějov podle svého šéfa Jiřího Tuvory největší podíl pohledávek. Raiffeisenbank a Citibank podle zdrojů HN zastávají opačné stanovisko.

Největší Československý výrobce

Společnost navazuje na dlouholetou tradici výroby oděvů v Prostějově, který se díky desítkám zdejších firem stal jedním z největších center výroby konfekce v Evropě.

Portfolio značek

  • Bernhardt Fashion
  • OP Profashion
  • William & Delvin
Již roku 1858 zde Maier Mandl založil první továrnu na výrobu konfekce v Evropě, později desítkám zdejších výrobců dominovali Arnošt Rolný a Jan Nehera. Po znárodnění zdejších firem po druhé světové válce byla založena společnost následně nesoucí název Oděvní závody Jiřího Wolkera, později přejmenovaná na Oděvní průmysl Prostějov.

Tento konfekční výrobce zajišťoval 80 procent veškeré oděvní výroby v Československu a byl také významným exportérem.

Roku 1991 se společnost Oděvní průmysl přeměnila ze státního podniku na akciovou společnost a o rok později byla privatizována jejím managementem.

Firma prodává své výrobky prostřednictvím vlastní prodejní sítě, převážně v Česku, ale i na Slovensku, v Polsku a Rakousku. K zákazníkům se řadí i firmy a instituce, OP obléká například i české olympioniky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.