Lidovky.cz

Komu patří jelení lůj? Spor českých firem se vrací k soudu

Ekonomika

  15:43
PRAHA - Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil k novému projednání spor o ochrannou známku Astrid Jelení lůj, kterou si chtěla na Úřadu průmyslového vlastnictví přihlásit společnost Astrid T.M. Úřad jí nevyhověl, protože slovní ochrannou známku "jelení lůj" má přihlášenou družstvo Detecha.

Jelení lůj foto: Reprofoto

Firma Astrid T.M. neuspěla ani u Městského soudu v Praze, kam se případ nyní vrací k novému projednání. Podle NSS pražští soudci své původní rozhodnutí nedostatečně odůvodnili, zjistila ČTK z elektronického archivu.

Družstvo Detecha vyrábí jelení lůj několik desetiletí, nyní pod hlavičkou Regina kosmetika. Úřad průmyslového vlastnictví ochrannou známku pro Detechu chrání od roku 1998. Astrid nyní prodává obdobné přípravky pro péči o rty například pod názvy Astrid balzám na rty Sun, Astrid regenerační ochranný lůj na rty a Astrid ochranná regenerační tyčinka na rty s jelením lojem na rostlinné bázi.

O přihlášení ochranné známky Astrid Jelení lůj začala firma Astrid T.M. usilovat před pěti lety. Úředníci i soudci Městského soudu v Praze ale došli k závěru, že by známka mohla vést k záměně s výrobky Detechy.

"(Slovní prvky 'jelení lůj') mohou vyvolat mylný dojem o hospodářském propojení žalobce a vlastníka starší ochranné známky," uvedl ve svém rozhodnutí Městský soud v Praze.

Firma Astrid T.M. podala kasační stížnost, podle které soud své rozhodnutí nedostatečně odůvodnil a nezabýval se do hloubky postupem Úřadu průmyslového vlastnictví. Dominantní slovo Astrid v nové ochranné známce údajně výrobky dostatečně odliší od produkce Detechy. NSS dal stížnosti zapravdu, ale nijak tím nepředjímá celkový výsledek sporu.

"NSS nemůže odůvodnění rozsudku městského soudu akceptovat, neboť nesplňuje potřebné požadavky kvality právní argumentace. Pouhá konstatace možnosti záměny sporných označení, aniž by se městský soud blíže zabýval hodnocením úvahy správního orgánu, proto nemůže obstát," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Jaroslavem Hubáčkem.

Tyčinky na popraskané rty se vyrábějí z živočišného tuku, který se na ošetření úst používal už ve starověku. Základem jeleního loje je přírodní komplex triglyceridů mastných kyselin ve směsi s vazelínou a parafíny. Směs vytváří na rtech ochrannou vrstvu a brání před vysušením a praskáním.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.