Lidovky.cz

Slovenskou jadernou elektrárnu Jaslovské Bohunice vykradli

Ekonomika

  11:46
BRATISLAVA - Do jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice na středozápadním Slovensku se dostali zloději a ukradli měděné kabely z nefunkční části A1. Informoval o tom dnes na svých internetových stránkách deník Sme s tím, že ke krádeži došlo počátkem loňského prosince.

Elektrárna v Jaslovských Bohunicích foto: AFP

Krádež ale nebyla dotažena do konce, zloději si kabely ukryli v části nepoužívaného skladu v areálu elektrárny a čekali na příležitost, jak je vyvézt. Tam také policie kabely našla.

Součástí skupiny pachatelů byli údajně i příslušníci strážní služby elektrárny; ostrahu Jaslovských Bohunic zajišťuje soukromá bezpečnostní firma, uvedl list.

Kompetentní místa jaderného dozoru tvrdí, že jaderná bezpečnost nebyla narušena. Kabely samy nejsou radioaktivní a elektrárna A1 je již desítky let odstavená, proto nebyla ohrožena ani bezpečnost jakýchkoli atomových zařízení.

Podle bezpečnostních odborníků však případ ukazuje na selhání ochrany elektrárny. Když se dá v areálu jaderné elektrárny ukrást měď, je možné tam zřejmě ukrást i mnohem nebezpečnější materiál, naznačil jeden z nich.

Problematická elektrárna
A1 je první československou jadernou elektrárnou postavenou podle vlastního konceptu z 50. let, pracovala ještě na neobohacený uran z domácích zdrojů. Projekt zahájený v roce 1956 stíhala řada potíží, dokončen byl až v roce 1972.

Ani provoz nebyl bezproblémový, při havárii v roce 1976 v elektrárně zemřeli dva lidé. Informace o tom ale režim utajoval. Po další nehodě v roce 1977 byla elektrárna definitivně odstavena z provozu.

Po těchto zkušenostech převzalo Československo raději sovětskou koncepci tlakovodních reaktorů VVER na obohacený uran, první byla pod označením V1 postavena hned vedle odstavené A1 v Jaslovských Bohunicích. Její dva bloky o výkonu 440 megawattů však musely být před několika lety již také odstaveny, protože nevyhovovaly bezpečnostním normám Evropské unie.

V lokalitě stojí ještě dva bloky modernější verze sovětských reaktorů VVER 440, které se již vešly do norem EU a jsou dodnes v provozu. Po modernizaci mají instalovaný výkon 950 megawattů. Slovensko má kromě toho jadernou elektrárnu ještě v Mochovcích, ta má být brzy rozšířena ve spolupráci s ČEZ.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.