Lidovky.cz

Cena českých podniků padá. Fúze zaznamenaly hluboký propad

Ekonomika

  21:01
PRAHA - Objem fúzí a akvizic loni celosvětově propadl o téměř polovinu. Výrazný pokles přitom zaznamenalo i Česko. Vyplývá to z dosud nezveřejněné studie poradenské firmy KPMG, kterou mají LN k dispozici.

Alex Verbeek, ředitel ředitel finančního poradenství KPMG pro střední a východní Evropu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Zaznamenali jsme jeden z nejhlubších propadů fúzí a akvizic v historii," řekl ředitel finančního poradenství KPMG pro střední a východní Evropu Alex Verbeek.

Vůbec největší loňskou transakcí na českém trhu byl prodej elektrárny Opatovice, za kterou inkasovala britská International Power od česko-slovenské investiční skupiny J&T 17,6 miliardy korun.

Hospodářská recese, která loni začala brzdit i domácí ekonomiku, se promítla do snížení cen firem v Česku. Ty přitom až do roku roku 2008 rychle rostly. "Ceny byly nereálně vysoké. Jejich snížení napomůže k nastolení udržitelnější cenové rovnováhy," řekl Verbeek.

Zlomek původních cen
K výraznému snížení cen prodávaných firem na českém trhu přispěl nejen nižší zájem zejména zahraničních investorů, ale také finanční problémy některých firem. Ty v existenčních potížích změnily majitele, kteří za ně zaplatili často jen zlomek jejich původních cen.

KPMG předpovídá, že výhodné nákupy bude možné v letošním roce realizovat v sektorech, jako jsou nemovitosti či automobilový průmysl. "Zejména v oblasti nemovitostí se hovoří o tom, co všechno je na prodej. Avšak k žádným velkým prodejům zatím nedošlo," uvedl Verbeek. Výhodné nákupy lze prý čekat zejména z portfolia dluhy zmítaného developera Orco.

Slučování se dotkne i krizí méně zasažených firem
Prodeje a slučování firem se uskuteční také v odvětvích, které byly recesí postiženy méně. Mezi ně se řadí například potravinářství, zdravotnictví či farmaceutický průmysl. Obnovení transakční aktivity očekává KPMG i v energetice, odvětví nerostných surovin, a také v sektoru spotřebního zboží.

Financování transakcí bude vyžadovat větší podíl vlastních zdrojů kupujících a vyšší úroveň zajištění.Vlastníci také budou snižovat své majetkové podíly, aby získali hotovost na jiné akvizice – ať již prostřednictvím soukromých prodejů nebo uvedením akcií na veřejný trh.

Rozhovor s Alexem Verbeekem si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.