Lidovky.cz

Chudnoucí státy USA zachraňují rozpočty, chystají se zdanit charitu

Ekonomika

  11:13
NEW YORK - Stále více států americké unie a místních samospráv kvůli svým tenčícím se rozpočtům zvažuje zrušení daňových výjimek pro charity a neziskové organizace. Podle zástupců těchto organizací jsou ale takové kroky krátkozraké, protože omezí rozsah jejich služeb.

Problémy americké ekonomiky navíc nesnížily jen daňové výnosy států a měst, ale i příjmy různých charit. Zrušení výjimek by prý proto dále zkomplikovalo jejich už nyní nelehkou situaci, uvedl deník The New York Times (NYT).

Například zákonodárci státu Havaj přesto budou zakrátko posuzovat návrh, který by neziskové organizace podrobil zvláštní dani. Kansas zase chce, aby i charity musely odvádět daň z obratu. Pennsylvánie pro změnu hodlá neziskovým organizacím odebrat výjimku, díky které nemusely platit daň z nemovitostí. A město Minneapolis již loni na podzim rozhodlo, že i charity budou stejně jako občané a firmy přispívat na veřejné osvětlení.

Církve ze zdanění vyváznou
I nadále ale budou ve většině případů osvobozené od daní církve. Všechny ostatní neziskové organizace, včetně soukromých škol, si zřejmě budou muset zvykat na nové podmínky. Zástupci států a měst přitom říkají, že nemají na výběr. "Musíme se podívat na veřejné služby, které neziskové organizace využívají, a zjistit, jak adekvátně uhradit tyto náklady. Nemůžeme je už nadále podporovat zadarmo," řekl například výkonný ředitel Indianské asociace měst a obcí Matt Greller.

Dobročinnost v USA

Ve Spojených státech podle údajů amerického Národního střediska pro statistiky o dobročinnosti loni bylo zhruba 1,6 milionu neziskových organizací, které mají daňové výjimky. Jde o téměř milion charit, zhruba 118.000 soukromých nadací a asi 450.000 dalších neziskových organizací, například obchodních komor či různých občanských sdružení.

Podle neziskových organizací ale zrušení výjimek bude znamenat škrty v důležitých službách, které poskytují místo samospráv. Jde například o péči o duševně choré anebo nouzovou pěstounskou péči o děti, jež například dočasně přijdou o rodiče. "Neziskové organizace v této ekonomice skomírají.

Jejich příjmy klesly, poptávka po službách, které od nich místní a státní vlády očekávají, naopak značně vzrostla," uvedl výkonný ředitel Národní rady neziskových organizací Tim Delaney.

Různé státní a místní vlády se neúspěšně snažily rušit některé daňové výjimky pro neziskové organizace již v minulosti. Někde se jim podařilo vyjednat si od nich místo daní zvláštní příspěvky. Harvardova univerzita tak například městu Cambridge v roce 2008 zaplatila 2,2 milionu dolarů a dalších 5,2 milionu dolarů poskytla na vodu a odpadové služby. Výjimky z daně z nemovitostí a dalších daní ale byly podle NYT dlouho svaté.

Ekonomická recese a výpadek daňových příjmů měst a států to ale zřejmě změní.

Třeba na Havaji se například očekává, že zdanění neziskových organizací by jeho rozpočtu přineslo mezi 500 miliony až 750 miliony dolarů. Pomohlo by to snížit schodek rozpočtu ostrovního státu, který ke konci ledna dosahovalo 1,2 miliardy dolarů.

Šéf místní Sněmovny reprezentantů Calvina Saye, který je zastáncem návrhu, prý toto řešení prosazoval již v minulosti a vždy za to byl kritizován. "V dnešních podmínkách je ale třeba zvážit všechny možnost vážněji," podotkl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.