Lidovky.cz

Česko má první 'oběť globalizace'. Unilever se v Bruselu hlasí o dotaci

Ekonomika

  14:45
PRAHA - Do Bruselu odešla z Česka první žádost o dotaci z evropského globalizačního fondu (EGF). Odeslal ji ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever. Z fondu je možné financovat až 65 procent nákladů na rekvalifikaci nebo vzdělávání zaměstnanců, kteří přišli o práci kvůli globalizaci nebo krizi.

Unilever vyráběl v Nelahozevsi mimo jiné margarín Flora. Závod prý firma uzavřela kvůli negativním tlakům globalizace. foto: Reprofoto

Britsko-nizozemská společnost Unilever loni informovala, že v tuzemsku zavře svůj závod v Nelahozevsi se 634 zaměstnanci. Úplné ukončení provozu firma plánovala na druhé čtvrtletí letošního roku.

"Globalizační fond"

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci byl založen na podporu zaměstnanců propuštěných v důsledku globalizace, například kvůli přesunu výroby. Peníze z fondu mohou být použity na rekvalifikace zaměstnanců a projekty celoživotního vzdělávání, na podporu jejich mobility nebo poradenství při hledání zaměstnání a při přechodu na soukromé podnikání.

"V první etapě se zaměříme na rekvalifikaci propuštěných zaměstnanců," řekl zastupující vrchní ředitel sekce politiky zaměstnanosti a trhu práce Štefan Duháň. Žádost Unileveru byla nastavena na 12 milionů Kč.

Fond byl původně určen pro zaměstnance podniků, které propouštěly více než 1000 lidí. V dubnu loňského roku ale Evropská unie rozšířila podporu i na podniky propouštějící 500 zaměstnanců a na propouštění z důvodů krize, nikoliv přesunu výroby. Toho nyní mohou využít i české firmy.

Dříve se podle MPSV možnost k využití fondu nevyskytla. "Například v případě velkého propuštění ve sklárnách jsme EGF nemohli využít, protože jeho důvod byl manažerský, nikoliv globalizace nebo krize," prohlásil Duháň.

Jak z fondu čerpat?
Pro využití evropského globalizačního fondu nejdříve úřad práce zpracuje cílený regionální program a předloží ho MPSV. Pokud ho ministerstvo schválí, vyčlení na něj prostředky z aktivní politiky zaměstnanosti, tedy z českého rozpočtu. Zpětně pak bude MPSV moci požádat o příspěvek z fondu Evropskou komisi.

Předložené programy se musejí týkat pracovníků z jednoho podniku, který propustil nejméně 500 zaměstnanců v průběhu čtyř měsíců. U malých a středních podniků je časové rozpětí propouštění devítiměsíční. Do těchto počtů lze přitom zahrnout i propuštěné zaměstnance z dodavatelských a odběratelských firem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.