Lidovky.cz

Firmy si oblíbily rekvalifikace. Lákají je tučné dotace

Ekonomika

  22:20
PRAHA - Úřady práce platí na rozdíl od jiných partnerů včas a navíc zajišťují pravidelný přísun klientů. Tak by se dala shrnout motivace firem, které se ucházejí o výběrová řízení na rekvalifikační kurzy. Skoro čtvrt miliardy korun převážně z evropských fondů zamířilo jen během loňska na přeškolovací kurzy. Rozdělily si je soukromé podniky, které si úřady práce na rekvalifikaci nezaměstnaných Čechů najaly. A vzájemnou spolupráci si nemohou vynachválit.
Řemeslník (ilustrační foto)

Řemeslník (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"V dnešní době, kdy všem ubylo práce, je to velký přínos. I přesto, že pro úřady práce jsou naše ceny nižší než normálně. Je to jistota, že ti lidé skutečně přijdou," uvedl Bohumil Hejhal, spolumajitel Autoškoly Hejhal, která pro Úřad práce v Karlových Varech zajišťuje veškerá školení řidičů.

Podle bruselských pravidel totiž poskytovatelé kurzů musejí být vybráni předem formou výběrových řízení. Úspěšné firmy tak mají na rok postaráno o přísun klientů a navíc platí, že v době rostoucího počtu insolvencí jsou státní instituce relativně dobrou zárukou včasných a bezproblémových plateb.

"Úřady práce jsou partner, na kterého je ve finanční oblasti stoprocentní spoleh. Výběrová řízení jsou navíc zárukou toho, že ta spolupráce s nimi bude nějakou dobu trvat," popsal Jiří Duspiva ze svářečské školy společnosti Chezak. Ta pro stát zajišťuje žádané kurzy sváření.

Zájem lidí převyšuje nabídku
I samotní lidé bez práce mají o přeškolování stále větší zájem a kapacity nejžádanějších kurzů už jsou často vyčerpané. "Zájem uchazečů o rekvalifikace roste s tím, jak se zvyšuje jejich počet v naší evidenci. Je to přímá úměra," potvrdila mluvčí karlovarského Úřadu práce Veronika Rohošková. Nejrychleji se podle ní "zaprášilo" po řidičských kurzech a mezi vyhledávané oblasti patří také práce s počítačem, tvorba grafiky a internetových stránek, kadeřnické a pedikurní práce nebo profese prodavače, kuchaře či číšníka.

Z celkového počtu 66 kurzů, které úřad v Karlových Varech nabídl v zatím poslední várce, už jsou volná místa jen v necelé třetině. Evropské dotace vystačí do konce letošního června a pak se firmy budou moci o zakázky úřadů práce znovu ucházet. O kolik peněz přesně půjde, zatím není rozhodnuto.

Nezaměstnaní jsou výhodnější Firmy, které se na přeškolování podílejí, vyzdvihují kromě včasného placení a jistého přílivu klientů i další výhody pořádání kurzů pro nezaměstnané. "Větší skupiny jsou pro nás výhodnější a pomáhá nám to zaplatit náklady, abychom kvůli celkově nižší potávce nemuseli zvyšovat ceny kurzů. Také není problém s dobou vyučování, protože lidé bez práce se přizpůsobí době kurzu, zatímco lidem se zaměstnáním se musíme více přizpůsobit my," vyjmenoval Hejhal.

Jen jeho autoškola za výuku klientů pracovního úřadu utržila bezmála milion korun. Výjimkou ale není ani zájem jiných firem a jednotlivců. "Zájem o kurzy svařování je velký. A to nejen v rámci oficiálních kurzů, ale také individuálně. Řada lidí je ochotná do vzdělání investovat a jít do toho na vlastní pěst," řekl Duspiva.
Limitujícím faktorem jsou tak především peníze, které na přeškolování putují. "Zájem ze strany žáků je stabilní. Někdy spíš úřad práce není schopen uspokojit poptávku, protože prostě nemá víc peněz," uvedl Hejhal.

Na kurzy nicméně směřují i peníze z českých zdrojů, které slouží především k financování menších a individuálně domluvených rekvalifikací. Evropská pravidla totiž neumožňují pružně reagovat na aktuální poptávku a specifické požadavky některých klientů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.