Lidovky.cz

Přišli do Česka hledat práci. Teď se zástupy Bulharů ocitly v pasti

Ekonomika

  15:34aktualizováno  15:58
PRAHA - Sotva do Česka přestali proudit pracovníci ze zemí třetího světa, našli zprostředkovatelé levné pracovní síly nový cíl: "gastarbeitry" z Evropské unie – Bulhary a Rumuny. Poradny pro cizince v průmyslových částech České republiky se v současnosti potýkají až s několikanásobným meziročním zvýšením počtu klientů z řad občanů Bulharska. Ti u nich hledají pomoc poté, co ztratili práci a ocitli se v krizové situaci.

Bulharská vlajka foto: Reprofoto

Letos v únoru zaklepala na dveře Poradny pro uprchlíky a cizince plzeňské diecézní charity skupina deseti Bulharů. Bez peněz a bez bydlení se na charitních pracovnicích dožadovali pomoci.

Příběh, který ženám popsali, nápadně připomínal ten, jenž byly zvyklé slýchat po celý loňský rok od zoufalých dělníků z Mongolska či Ukrajiny. Doma zaplatili tři sta dolarů zprostředkovatelům. "Po příjezdu pak dali člověku, který na ně čekal, další peníze," popisuje peripetie cizinců Helena Duchková z plzeňské charity.

"Slíbenou práci jim ale nezařídil, místo toho po dvou dnech zmizel." Jen od začátku roku přišlo do charitního centra s podobnými starostmi přes sto lidí.

Nemají práci, domů nechtějí
Stejnou zkušenost mají i v dalších městech po republice, například v Pardubicích. Jen za poslední dva týdny se na tamní organizaci Most pro lidská práva obrátilo deset osob. "Přichází k nám Bulhaři, kteří se nechali zaměstnat u ukrajinského mafiána bez pracovní smlouvy. Ze dne na den je propustil s tím, že není práce," popisuje Kateřina Kotrlá ze sdružení.

Balkán místo Ukrajiny?

Občané Bulharska, a také částečně Rumunska, převzali toto postavení po obyvatelích třetích zemí, kteří v současnosti získávají pracovní vízum do ČR jenom obtížně. Oproti tomu obyvatelé Bulharska jako občané jedné z členských zemí Evropské unie vízum nepotřebují.

Na rozdíl od občanů nečlenských zemí EU se však na ně nevztahují integrační ani asistenční projekty. Mají sice nárok na sociální ochranu jako občané ČR, ve skutečnosti ale narážejí na neznalost prostředí a na jazykovou bariéru.

Pro zklamané brigádníky však lidé z neziskových spolků mají jen slova útěchy: sehnat pro ně práci je takřka nemyslitelné. Příležitostí je pomálu a cizinci navíc nevládnou češtinou. "Radíme jim, aby jeli domů, vracet se ale nechtějí a odcházejí raději pod most do Prahy," doplňuje kolegyni Kateřina Hubálková z téhož sdružení.

Méně Vietnamců, více Bulharů
Loni v dubnu Česko vízovými restrikcemi ucpalo hlavní tok, jímž do země proudily stovky pracovníků z Mongolska, Vietnamu či Ukrajiny. "Snížily se počty zahraničních pracovníků v souvislosti s hospodářskou krizí," stojí v čerstvě zpracované analýze ministerstva vnitra o aktuálních trendech v oblasti migrace.

Jenže "utažení kohoutků" pocítili i lidé, kteří z cizinců roky žijí. Začali do Česka za úplatu lákat pracovníky ze zemí Evropské unie, kde hospodářská krize ochromila pracovní trh. "Máme informace o větším počtu případů občanů EU, kteří hledají pracovní uplatnění, a v důsledku nepoctivého jednání zprostředkovatelů se ocitli bez prostředků. Týkají se občanů Rumunska a Bulharska," potvrdila LN Michaela Pozníčková z ministerstva vnitra.

Zatímco pro Mongoly či Ukrajince museli zprostředkovatelé zařizovat víza, s Bulhary ani Rumuny podobnou obtíž nemají. Jsou totiž občany Evropské unie a platí pro ně v tuzemsku stejný přístup na pracovní trh jako pro našince. "Na rozdíl od Čechů ale mají malé povědomí o svých právech, a jsou tak lehce zneužitelní," vysvětluje úřednice.

Úřad proto vymýšlí, jak novodobým "otrokářům" tržby z levných pracovních sil překazit. Možnosti jsou omezené, zatarasit cesty jako v případě cizinců ze zemí třetího světa nelze. "Je nutné posílit jejich informovanost, uvažujeme o letácích," líčí první plány Pozníčková.

Informace LN potvrdilo i Občanské sdružení Berkat -Komunitní , Multikulturní centrum Praha a program Migrace společnosti Člověk v tísni.

"V Plzni se na nás od začátku roku 2010 Bulhaři obrátili již 115krát, to je asi desetkrát více než před rokem," řekla ČTK Kateřina Churtajeva z Charity CZ. V Brně podle ní vzrostl počet bulharských občanů hledajících pomoc zhruba dvakrát.

Nouzovou situaci zaregistrovaly také pražské Občanské sdružení Berkat - Komunitní centrum Inbáze, Sdružení pro integraci a migraci či pardubická organizace Most pro lidská práva.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.