Lidovky.cz

Nejnovější řecké drama? Podle finančních trhů jasný propadák

Ekonomika

  12:48
PRAHA - Uplynulo jen pár dní od sjednání dohody o finanční záchraně Řecka za 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč) a kritiky finančních trhů už označují nejnovější řecké drama za propadák, napsala dnes evropská mutace amerického listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řecko neudrží dluhy ani s pomocí Unie, úroky ho táhnou do černé díry foto: Shutterstock

Je načase, aby Řecko a zbytek Evropy začaly trhům namísto věčných útoků naslouchat, zejména když od nich žádají kapitál, který jim umožňuje financovat jejich zaopatřovatelské státy deficitními výdaji, píše list.

Dohoda o sanaci Řecka zeměmi eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem nezaplašila obavy z šíření nákazy řecké dluhové krize, spíše je ještě povzbudila. V úterý se kurz eura propadl nejníže za rok, evropské akciové trhy ztratily tři procenta a úroky z řeckých dluhopisů dál rostly.

Čtěte více:

Investoři přitom přesunuli pozornost na další ohrožené země eurozóny, aby zhodnotili, která bude následovat Řecko na jeho cestě k platební neschopnosti, uvedl WSJ.

Problém je podle WSJ zčásti v podmínkách pomoci, protože zvýšené odhady budoucích řeckých rozpočtových deficitů připojené k podmínkám dohody ukázaly, že i tak vysoká suma na financování přebujelého řeckého státu stačit nebude.

Řecko je problém samo o sobě
Částečně je problémem Řecko samo, kde v úterý propukla další ochromující stávka státních zaměstnanců proti vládním úsporám. Největší potíž však spočívá v rozšířeném názoru evropských politiků, podle něhož je řecká krize v prvé řadě problémem trhů, jejich důvěry a psychologie.

Evropští lídři prostě podle WSJ "přehlédli signály, které ukazují, že Řecko je dokonale a rozhodně bankrot".

Podle posledních oficiálních prognóz vzroste řecký státní dluh z nynějších 108 procent hrubého domácího produktu do roku 2013, kdy už by měly Atény zase splácet své dluhy samy, na 149 procent. Řecko by v té době mělo splácet věřitelům, z 80 procent zahraničním, plných devět procent svého HDP ročně, tedy čtvrtinu všech svých daňových příjmů.

Vzhledem k tomu, že řecké vládní výdaje představují více než polovinu HDP a produktivita práce je značně pod průměrem EU, nemá Řecko moc šancí na to, že se z problémů dostane rychlým ekonomickým růstem.

Trvání EU a MMF na tom, že žádná restrukturalizace řeckých dluhů s jejich částečným odpisem nepřichází v úvahu, nejsou podle WSJ věrohodné, jak také reakce trhů naznačují. Reálnou možností již je, že část ze slíbených peněz neschválí parlamenty v Německu, na Slovensku nebo v jiných zemích.

Kvůli politické kontroverznosti financování sanace Řecka se rychle vypařují vyhlídky na další podobné záchranné akce, ať pomoc Portugalsku nebo druhé kolo pomoci Řecku. "Aktivace finanční pomoci spekulace na trhu zdaleka neutišila, naopak ještě zesílila," napsal list.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.