Lidovky.cz

Firmy se bojí velkých odstupných, hledají manažery jenom na rok

Ekonomika

  15:43
PRAHA - Ekonomická krize v minulých měsících naučila velké tuzemské firmy šetřit. A hodně se to projevilo ve chvíli, kdy zjistily, jak nákladné je například dát výpověď manažerům. Teď ale chtějí tyto firmy opět expandovat, a proto lákají manažery zpět. Jenomže opatrněji - zatím jen na dobu určitou, zpravidla na jeden rok.

Firmy jsou po krizi opatrnější. Nejdříve nechají adepty na manažerské posty ukázat, co umí. foto: Shutterstock

Společnosti totiž nemají chuť vyplácet různá tučná odstupné a zlaté padáky zatěžující firemní rozpočty. "Předkládání smlouvy na dobu určitou je stále častější," popisuje nové praktiky velkých firem Jana Brůžková, partner headhunterské společnosti Confidence Human Capital.

Společnosti jsou dnes podle ní mnohem zdrženlivější ve vyplácení odstupných manažerům než v minulosti. Mají naopak tendenci nejprve kandidáty pořádně prověřit v praxi, jestli se jim vůbec do budoucna vyplatí.

Nový způsob "oťukávání" manažerů zvolil například německý koncern Siemens. Ten uzavírá každý pracovní poměr dokonce bez rozdílu pozic nejdříve na šest měsíců.

"V rámci tohoto půlročního období se obě strany mohou kvalifikovaněji rozhodnout o další spolupráci. Ve většině případů poté měníme pracovní poměry z dob určitých na doby neurčité," vysvětluje Radka Vymlátilová, mluvčí společnosti Siemens.

Siemens není na tuzemském trhu výjimkou. Podle zástupců firem, které se vyhledáváním "mozků" zabývají, šly podobnou cestou třeba i velké elektrotechnické společnosti jako IBM či Anect.

O zaměstnávání manažerů na dobu určitou ještě nedávno uvažovaly dokonce státem řízené České dráhy. "Ovšem to zůstalo jen ve stadiu úvah a po zvážení specifik Českých drah vedení tuto představu nepodpořilo," řekl Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah.

Některým uchazečům o manažerské posty se najímání na dobu určitou příliš nezamlouvá. "Nemůžu si během té doby vzít ani hypotéku," postěžoval si pro LN jeden z nich, který v obavě, že přijde o slíbené místo, nechtěl zveřejnit své jméno.

Firmy jsou ale v tomto striktní a opatrností se řídí i při najímání jiných než manažerských pozic. "U odborných pozic je to na dobu určitou nebo třeba jen na přesně definovaný projekt či zakázku," říká Jana Skálová, mluvčí společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

"Hlavně jde o obchodní pozice, kreativní profese v marketingu, projektové manažery, lektory v oblasti vzdělávání a produktové specialisty ve vývoji," dodává mluvčí LMC Skálová.

Specialistka na pracovní právo Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randls nicméně namítá, že najímat nejvyšší vedení firmy na dobu určitou je zcela zbytečné. Firmy s top manažery podepisují takzvanou doložku o odvolatelnosti. Manažera díky ní mohou odvolat bez udání důvodu a následně mu dát výpověď "z organizačních důvodů". "Je to flexibilnější než doba určitá," říká Randlová. Tato doložka se ale nedá použít u středního managamentu.

"Doložku o odvolatelnosti nelze sjednat s každým vedoucím zaměstnancem, ale pouze s těmi, kteří jsou na nejvyšších úrovních řízení - laicky bych řekla s generálním ředitelem a s jeho přímými podřízenými."

Pro střední management jsou proto připraveny právě smlouvy na dobu určitou. Ty ale nejdou často obnovovat. To znamená, že po uplynutí určité doby musí firma manažera zaměstnat na dobu neurčitou nebo propustit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.