Lidovky.cz

Evropské firmy budou muset mít ve vedení ženy. Unie už chystá pokuty

Ekonomika

  10:17aktualizováno  19:50
PRAHA - Evropská unie tlačí na firmy kotované na burze, aby zvýšily počet žen v managementu. Zatím nestanovila konkrétně podíl, ale už hrozí, že pokud se situace do roku 2012 nezmění, začne vymýšlet sankce a určovat procentuální obsazení žen ve vrcholových funkcích.

Komisařka Viviane Redingová foto: Reuters

Za tímto vyjádřením stojí Viviane Redingová, bývalá komisařka a současná vicekomisařka Evropské unie pro spravedlnost. Nová pravidla se dotýkají i českých společností uvedených na burzách.

"Ano, víme o tom," říká mluvčí Skupiny ČEZ Eva Nováková. Podnik ale neplánuje podřizovat se tlakům EU. V nejvyšším vedení má pouze jednu ženu.

"Pro obsazení vedoucích pozic je ve Skupině ČEZ rozhodující dosahovaná úroveň znalostí a způsobilosti. Vždy vybíráme kandidáta, který tyto předpoklady lépe splňuje, rozhodující není, zda se jedná o muže, či ženu," reaguje Eva Nováková. Podle jejích slov může jakákoliv diskriminace, tedy i ta pozitivní směrem k ženám, způsobit, že stranou by zůstávali kvalitní kandidáti.

"Snažili bychom se jenom naplňovat stanovené kvóty," říká Nováková. V ČEZ podle ní celkově pracuje 13 procent žen. S tím je podnik spokojený. Odpovídá to poměru dívek na technických školách.

Další české společnosti oslovené Lidovými novinami ale o hrozbě z Evropské unie nic netuší.

"Zatím o tom nevíme," reaguje Blanka Růžičková, tisková mluvčí Unipetrolu. "Až budeme znát podrobnosti, začneme se podle nich připravovat," říká mluvčí.

O novém plánu neví ani nizozemská těžební společnost NWR, kotovaná na pražské burze. Přesto si Petra Mašínová, ředitelka korporátní komunikace, myslí, že případné nařízení společnost zvládla splnit. Lepší situace než v energetice panuje v bankovnictví. V Komerční bance je v současnosti třicet procent žen na vedoucích pozicích.

"Snažíme se podporovat vyšší zastoupení žen v managementu," říká Monika Klucová z oddělení externí komunikace, která si nemyslí, že by bylo třeba nastavovat ve firmě jakékoliv kvóty.

Podle Redingové by bylo ale ideální minimálně 40 procent. Právě takové číslo legislativně ustanovilo Norsko od ledna 2006 ve všech veřejně obchodovatelných firmách.

Některé zahraniční firmy ale zvýhodňují ženy na úkor kvality. Do managamentu se tak dostávají nekompetentní lidé, jen aby se vykázala genderová vyrovnanost.

Headhunteři si všímají vyváženosti ve vedení hlavně u globální korporace původem ze Spojených států, jako je třeba Microsoft nebo Google. Téměř padesátiprocentním podílem se ale chlubí i Staropramen.

"Podle studií vykazují firmy, v nichž jsou ženy zastoupeny odpovídajícím způsobem, výborné finanční výsledky," tvrdí Redingová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.