Lidovky.cz

Čína se bojí nepokojů, půl miliardě pracujících zvedne platy

Ekonomika

  11:43
PEKING - Devět čínských provincií navýší minimální mzdy až o třetinu na základě požadavku centrální vlády. Ta k tomuto opatření přistoupila ze strachu před sociálními nepokoji, které by mohla vyvolat stávková vlna zachvacující v posledních týdnech zemi, především centra průmyslové výroby.
Čínští dělníci - ilustrační foto.

Čínští dělníci - ilustrační foto. foto: Reuters

V hlavním městě Pekingu byla měsíční minimální mzda plošně navýšena na 960 z původních 800 jüanů, tedy asi o 500 korun. Henan, nejlidnatější čínská provincie s téměř 100 miliony obyvatel, zvedla základní mzdu o 33 procent na 600 jüanů měsíčně, necelé dva tisíce korun.

Centrální vláda v čele s premiérem Wen Ťia-paem tak následuje obecný trend navyšování platů v zemi, nastartovaný sérií stávek v továrnách zahraničních společností. "Celkově by se základní platy měly zvýšit ve více jak dvaceti provinciích a statutárních městech, a to v průběhu tohoto roku," oznámil na tiskové konferenci mluvčí ministerstva sociálních věcí Jin Čchen-ti. Nařízení premiéra předběhly již v dubnu některé lokální vlády. V Šanghaji, finančním centru země, byla minimální měsíční mzda navýšena již v dubnu.

Zvýšení platů pomůže domácí spotřebě
Analytici předních světových bank se však přiklánějí k názoru, že pravým důvodem je klesající export země, zapříčiněný problémy světové ekonomiky. Zvýšení platů až půl miliardě čínských pracujících by tak mělo posílit domácí spotřebu, což by zemi mohlo pomoci snížit závislost na vývozu a zahraničních investicích a zmenšit tak obchodní přebytek. Vládní kruhy věří, že nárůst platů pomůže restrukturalizovat exportní odvětví a učiní tak zemi soběstačnější.

Zásadní nárůst mezd již proběhl v soukromém sektoru během minulého měsíce, právě díky masivním stávkám. Přední dodavatel společností jako Apple, Dell či Hewlett-Packard, tchajwanský Foxconn, ve kterém série stávek odstartovala sebevraždami zaměstnanců, byl pod nátlakem nucen přislíbit zdvojnásobení platů. Od října by zaměstnanci měli dostávat až 2000 jüanů, zhruba 6000 korun. Foxconn přitom ve svých továrnách v Shenzenu zaměstnává okolo 400 tisíc lidí, v celé Číně pak dvakrát tolik. Podobně se zachovaly i automobilky Honda a Toyota. Jen u Foxconnu se v důsledku navýšení platů odhaduje pokles zisků až o pětinu. Firma je přitom největším světovým dodavatelem elektroniky.

Vyslyšení požadavků čínských pracujících se tak téměř jistě promítne do zdražení výroby v zemi, což bude mít celosvětový dopad na ceny produktů. Zdražení se bude týkat jak textilu, tak především technologií, jako počítačů či mobilních telefonů. "Čínská produkce dlouhou dobu držela výrobní náklady na minimu, především v posledních dvaceti letech.

To pomohlo mnoha společnostem po celém světě snižovat výdaje, a tím pádem i ceny. Teď jsme ale zřejmě na počátku konce čínské levné éry," okomentoval situaci Tung Tchao, analytik Credit Suisse.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.