Lidovky.cz

Greenpeace se pustil do německých dolů kvůli vývozu uhlí do Česka

Ekonomika

  15:46
BERLÍN - Ekologická organizace Greenpeace kritizuje německou důlní společnost MIBRAG za dodávky hnědého uhlí pro českého elektrárenského giganta ČEZ. Informoval o tom německý deník Mitteldeutsche Zeitung. ČEZ je spolu s česko-slovenskou finanční skupinou J&T od loňska vlastníkem MIBRAGu a jeho dolů.

Stěhování velkorypadla v Německu foto: ČTK

"Takový transport je energeticky sporný a vyplatí se jen pomocí obchodu s emisními povolenkami. Odběratel, česká státní firma ČEZ, si nemusí pořizovat žádné dodatečné emisní certifikáty. V Německu je tomu ale jinak.

Dopravní náklady jsou tak kompenzovány, klimaticky nepříznivá bilance hnědého uhlí je ale nadále tlačena dolů," stojí v otevřeném dopise šéfovi MIBRAGu Joachimu Geislerovi.

Co je MIBRAG?

MIBRAG těží hnědé uhlí ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska. Vlastní a provozuje dva otevřené uhelné doly Profen a United Schleenhain s celkovou roční produkcí uhlí 19 milionů tun. Prokázané rezervy dosahují zhruba 530 milionů tun uhlí, s možností dalšího rozšíření. Součástí důlní společnosti jsou tři kogenerační energetické zdroje s celkovým instalovaným výkonem 208 megawattů.

"Neustále jste nám stejně jako široké veřejnosti argumentoval přednostmi lokálního využití vámi těženého hnědého uhlí. Také na pozadí toho se jeví zkušební dodávka 38.000 tun hnědého uhlí do Česka jako pochybná," dodávají ekologové, kteří po společnosti žádají další podrobnosti k jejím dodávkám uhlí.

Současně podle Mitteldeutsche Zeitung požadují objasnit, jak se podnikatelské záměry firmy slučují s klimatickými cíli německé vlády a jak ospravedlní plánované otevření povrchového hnědouhelného dolu u Lützenu před obyvateli této lokality, kterým hrozí ztráta domovů.

MIBRAG podle listu na dopis nereagoval. Podle mluvčí společnosti Silvie Wernerové v současnosti nabízí řadu možností pro dialog, včetně s Greenpeace.

Konsorcium Severočeských dolů Chomutov ze Skupiny ČEZ a skupiny J&T převzalo stoprocentní podíl v MIBRAGu loni v červnu. Obě firmy v ní drží shodný podíl. Celková hodnota transakce od amerických společností URS Corporation a NRG Energy Inc. byla 404 milionů eur (dnes 10,3 miliardy Kč).

Čtěte více:

V rámci akvizice MIBRAGu plánuje ČEZ vybudovat u německého Profenu novou hnědouhelnou elektrárnu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.