Lidovky.cz

Nejbohatší monarchové chudnou, žebříčku dominují hlavně Arabové

Ekonomika

  19:00
PRAHA - I někteří monarchové zažívají v souvislosti s ekonomickou krizí těžké časy. Vyplývá to z posledního žebříčku patnácti nejbohatších vládců světa, který sestavil americký časopis Forbes. Podle časopisu se bohatství této patnáctky meziročně zmenšilo o devět procent.

Thajský král, brunejský sultán a saúdský monarcha jsou na špičce žebříčku nejbohatších panovníků. foto: Lidové noviny

NEJBOHATŠÍ VLÁDCI a jejich majetek v miliardách dolarů

* thajský král Ráma IX.  - 30
* brunejský sultán Haji - 20
* saúdský král Abduláh - 18
* šejk Zajíd, SAE - 15
* dubajský šejk Mohamed - 4,5
* princ Hans Adam II. Lichtenštejsko - 3,5
* katarský šejk Hamíd bin Chalífa al Sání - 2,4
* princ Karím al Husejní - 0,8
* britská královna Alžběta II. - 0,45
* nizozemská královna Beatrix - 0,2

Pramen - Forbes.com

Nejhůř je na tom dubajský emír Mohamed Rašíd al Maktúm, jehož majetek se zmenšil o 60 procent, tedy o 7,5 miliardy dolarů. Šetřit ale bude muset třeba i britská královna Alžběta II.

Minulý týden vydala oznámení, že v letošním finančním roce sníží královský dvůr své výdaje o 12 procent. Dvůr si je prý vědom "těžké ekonomické situace" v Británii.

Nejdéle panující a nejbohatší
Nejbohatším monarchou světa je thajský král Ráma IX. Podle žebříčku časopisu Forbes vlastní majetek v hodnotě více než 30 miliard dolarů (přes 600 miliard korun). Osmdesátidvouletý Ráma IX. je také nejdéle panujícím vládcem na světě. Jeho majetek, jehož značnou část tvoří thajské nemovitosti, by ovšem mohla ohrozit politická nestabilita v zemi.

Mohl by tak následovat některé vládce ropných států z Perského zálivu. Tam zchudl třeba Chalífa bin Zajíd Al Nahajan, absolutní vládce ropného emirátu Abú Dhabi a prezident Spojených arabských emirátů. Jeho majetek je teď odhadován na 15 miliard dolarů, zatímco předloni to bylo 18 miliard.

Infografika - klikňete pro zvětšení

15 nejbohatších monarchů


Abú Dhabi klesly za poslední rok příjmy z ropy o 40 procent, a navíc se tu propadly ceny nemovitostí. Přitom země půjčila více než 10 miliard dolarů sousední Dubaji, dalšímu členovi Spojených arabských emirátů.

Dubajce trápí dluhy
Vládce Dubaje šejk Mohamed bin Rašíd al Maktúm má potíže, protože jeho dubajským polostátním holdingům se "podařilo" vytvořit dluhy ve výši přes sto miliard dolarů. Potíže s jejich splácením vyvolaly na konci loňského roku obavy z toho, že malý dubajský emirát způsobí celosvětovou ekonomickou krizi. Vše způsobilo zhroucení cen na dubajském trhu nemovitostí a špatné investice.

Ostatně obratným investorem není ani Maktúm osobně. Tento milovník závodních koní loni v prosinci například prodal akcie egyptské investiční banky EFG Hermes za cenu, která byla o šedesát procent nižší než ta, za kterou je před dvěma lety pořídil.

Problémy mají i evropští monarchové, například vládce lichtenštejnského knížectví Hans Adam II. Ačkoliv se jeho osobní bohatství ve výši 3,5 miliardy dolarů nezměnilo, celá země bude muset šetřit. Státní rozpočet má totiž schodek ve výši 15 procent HDP. Šetřit bude muset i anglická královna Alžběta II., která je už i tak se 450 miliony dolarů na zadních příčkách žebříčku.

Vládce chudých
Naopak velmi dobře je na tom třeba saúdský král Abdulláh. Saúdská Arábie totiž loni zaznamenala čtyřprocentní hospodářský růst. Spekuluje se ovšem o tom, že některé saúdské banky a obří průmyslové holdingy mají finanční potíže a mohou stáhnout zemi do krize.

Mezi královské boháče trochu nelogicky Forbes zařadil i prince Karíma Al-Husejního, šéfa islámské sekty Agachánovců. Tenhle princ bez království žijící ve Švýcarsku má podle Forbesu osobní majetek asi 800 milionů dolarů.

Na konci žebříčku je se 100 miliony dolarů svazijský král Mswati III., absolutní vládce malé země mezi Jihoafrickou republikou a Mosambikem. Zatímco jeho ženy (má jich celkem 13) utratily loni v létě za nákupy šest milionů dolarů, 66 procent obyvatel země žije pod oficiální hranicí chudoby, 40 procent je nezaměstnaných a jedna čtvrtina dospělých má AIDS.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.