Lidovky.cz

Vrátí se Česko opět na scénu jako uranová velmoc?

Ekonomika

  10:06
PRAHA - Jak nahradit hnědé uhlí, ale také co dál s těžbou uranu, to jsou otázky, které nyní řeší tým ministerstva průmyslu a obchodu při přípravě státní energetické koncepce. Materiál by měl jít na vládní stůl nejpozději na jaře příštího roku.

V útrobách uranového dolu Rožná. foto: ČTK

Česko jako uranová velmoc

Území ČR je na výskyt uranových rud velmi bohaté.

Oblast Jáchymova byla na konci druhé světové války jediným známým nalezištěm uranu na území kontrolovaném Sovětským svazem. Tento fakt umožňoval zahájit Sovětskému svazu vývoj jaderných zbraní do doby, než byla objevena bohatší česká naleziště (v Příbrami, Stráži pod Ralskem a Dolní Rožínce na Jihlavsku) a pak zejména na druhé straně Krušných hor ve východoněmeckém Sasku.

Nyní pokračuje omezená těžba uranu jen v Dolní Rožínce, v ostatních lokalitách bylo dobývání uranu zastaveno. Objem těžby uranu zhruba pokrývá potřebu českých jaderných elektráren.
Za dobu existence průmyslové těžby se u nás vytěžilo 109 000 tun uranu.

U Stráže pod Ralskem je největší ověřené ložisko uranové rudy v Evropě. Celkové geologické zásoby činí 130 tisíc tun, využitelných je asi 60 procent. Při domácí spotřebě kolem 700 tun uranu ročně by to znamenalo palivo pro tuzemské jaderné elektrárny na šedesát až osmdesát let.

Zdroj: Envi web

Otázkou nadále zůstává, jak se vláda postaví k možnosti další těžby uranu. Návrh aktualizované koncepce energetiky se k této možnosti staví pozitivně. Mluví se zde o potřebě "zajistit pokračování průzkumu a těžby uranu pro posílení energetické bezpečnosti a udržení dovozní energetické závislosti na přijatelné úrovni".

Podle informací LN je jisté, že v úvahu připadá pouze hlubinná těžba uranu. Ta se nyní využívá v jediném fungujícím dole Rožná v kraji Vysočina a v úvahu by připadala také v okolí Polné či jiných lokalitách v uvedeném kraji. Ekologicky nešetrná metoda získávání uranu z hornin pomocí kyseliny sírové naopak nemá šanci projít.

Kromě technických parametrů však bude hrát zásadní roli také cena na světovém trhu. Těžba v novém dole přitom vyjde výrazně dráže než dotěžení zásob ve starší důlní lokalitě.

"Připravovaná surovinová politika státu nemůže pominout případnou těžbu uranu za splnění zákonných podmínek. Zásoby uranu v České republice jsou, ale aktuální cenová úroveň této komodity nehovoří ve prospěch zahájení těžby," uvedl tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Meziresortní připomínkové řízení již má energetická koncepce za sebou, proběhlo na počátku letošního roku.

Další podrobnosti o tvorbě státní energetické koncepce najdete v dnešních LN

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.