Lidovky.cz

Rusko kvůli suchu zastavilo vývoz pšenice, ceny letí prudce vzhůru

Ekonomika

  16:00aktualizováno  17:29
MOSKVA - Ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil dočasný zákaz vývozu obilí a souvisejících zemědělských produktů ze suchem sužované země. Uvedl to dnes Putinův mluvčí. Cena hlavního termínového kontraktu pšenice ve Spojených státech na to vzrostla nejvýše za 23 měsíců.
Cereální pečivo - ilustrační foto.

Cereální pečivo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Hlavní příčinou růstu cen jsou obavy, že se bude opakovat potravinářská krize z let 2007 a 2008, a strach z inflace. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes ale uvedla, že takové obavy jsou neopodstatněné.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského nehrozí, že by situace v Rusku ohrozila zásobování Česka obilím, a to přesto, že farmáři očekávají v důsledku nepříznivého počasí až o 15 procent nižší úrodu než loni. ČR je z dlouhodobého hlediska u obilovin soběstačná a v zemi se v posledních letech vyprodukuje až o třetinu více obilí, než se spotřebuje.

Po dobrých letech pohroma

Rusko loni vyvezlo 18,3 milionu tun pšenice. Vyšší vývoz měly loni jen Spojené státy a Evropská unie. FAO dodává, že světové zásoby jsou dostatečné, aby předpokládaný pokles produkce pokryly. Poslední dva roky byly totiž sklizně rekordní, napsala agentura Reuters.

Rusko sužuje největší sucho za sto let. Putin proto slíbil na pomoc zemědělskému sektoru dotace deseti miliard rublů (6,3 miliardy Kč) a dalších 25 miliard rublů v půjčkách. Obilí z vládního intervenčního fondu pak budou úřady distribuovat do regionů.

Premiérův tiskový mluvčí uvedl, že zákaz vývozu bude platit od poloviny měsíce. Ceny na světových trzích s pšenicí pak šly nahoru také kvůli horšící se předpovědi sklizní v černomořském regionu a obavám o osivo na příští sezónu.

Termínový kontrakt pšenice na burze v Chicagu rychle dosáhl 23měsíčního maxima 7,8575 dolaru za bušl (cca 27 kilogramů). Od konce června sice ceny pšenice v USA vzrostly téměř o 70 procent, jsou ale ještě daleko od 13,345 dolaru za bušl, kam se cena vyšplhala během potravinové krize v roce 2008.

"Zákaz vývozu z Ruska znamená, že se na mezinárodním trhu s

OECD: Problémy zatím nejsou vážnou hrozbou

Dopady nynějších problémů s pěstováním obilí v Rusku nelze srovnávat s dopady, jaké měl prudký růst cen potravin před dvěma lety. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

pšenicí karty zamíchaly," uvedl jeden z obchodníků v Evropě. Dodal, že se tím otevírají prodejní příležitosti pro obilí ze západní Evropy a Spojených států.

Rusko loni vyvezlo 18,3 milionu tun pšenice. Vyšší vývoz měly loni jen Spojené státy a Evropská unie. FAO dodává, že světové zásoby jsou dostatečné, aby předpokládaný pokles produkce pokryly. Poslední dva roky byly totiž sklizně rekordní, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.