Lidovky.cz

Poprava za daňový únik už v Číně nehrozí. Důvodů pro smrt už je 'jen' 55

Ekonomika

  9:58
PEKING - Čína se minulý týden oficiálně stala druhou největší ekonomikou světa, přesto drží jedno prvenství, které však nepatří mezi nejlichotivější. Tím je počet udělených a vykonaných trestů smrti. To vše se však začíná pomalu měnit. V pondělí oznámilo nejvyšší legislativní vedení Číny, že v novém dodatku trestního zákona je obsaženo vynětí třinácti důvodů pro rozsudek smrti.

Čínští vojáci během cvičení foto: Reuters

Čína tak zvažuje vynětí trestu smrti pro celou škálu ekonomických trestných činů, které nejsou spojené s násilnou činností Například pašování vzácných zvířat, daňové úniky či padělání. Mimo jiné by také byli vyjmuti z rozsudku smrti lidé starší 75 let.

Za pašování vás nepopravíme
"Při zvážení současného ekonomického a sociálního vývoje v Číně by vhodné načasování odstranění trestu smrti pro hospodářské a nenásilné trestné činy nemělo negativně ovlivnit jak společenskou stabilitu, tak veřejnou bezpečnost." řekl Li Shishi z Komise pro legislativní záležitosti Číny.

TREST SMRTI

Pravděpodobně vyjmuté delikty:
* Pašování padělané národní měny
* Pašování národních památek
* Pašování vzácných kovů
* Pašování vzácných zvířat a rostlin a jejich produktů
* Padělání národní měny
* Podvodné zvyšování finančních fondů
* Podvody spojené s finančními instrumenty
* Finanční podvody spojené s akreditivy
* Podvody spojené s kreditními kartami
* Nelegální manipulování s daní z přidané hodnoty
* Padělání daňových faktur a účetnictví
* Nelegální kopání a vykrádání starověkých ruin a hrobek
* Nelegální kopání a kradení fosilních historických pozůstatků lidí a všech starověkých obratlovců

pozn.: jedná se o odhad LN

Navrhovaný dodatek trestního zákona by tak snížil množství deliktů, které jsou trestatelné smrtí, z 68 na 55 důvodů pro jeho udělení.
Mezi třinácti trestnými činy, za které se nebude moci udělit nejvyšší trest, by mělo patřit pašování vzácných kovů, jako třeba zlata či stříbra, pašování kulturních památek či vyvážení vzácných zvířat, rostlin a jejich produktů ze země bez státního povolení.

Mezi další výjimky by měli patřit převážně hospodářské a ekonomické delikty. To zahrnuje padělání nebo prodávání daňových faktur, vyučování podvodných finančních metod, vykrádání starověkých ruin. Dále by měl dodatek obsahovat vyjmutí finančních podvodů spojených s akreditivy (Klient pověří banku, aby někomu poslala peníze a ta tak převezme jeho závazek.) nebo finančními účty.

"Ačkoli vítáme jakékoli reformy, které povedou ke změně stávající praxe trestu smrti v Číně, nejsme si jistí, zda budou navrhované změny zákona mít reálný dopad," sdělila Catherine Barber, zástupkyně Amnesty International(AI) pro oblast Asie.

Ne v rukou lidu, ale strany
Čínská státní zpravodajská agentura Xinhua uvedla, že změna zákona byla předložena k prvnímu čtení v Národním lidovém kongresu (NPC). Ve většině případů je návrh změny zákona projednáván dvakrát až třikrát, než je přijat, uvedla agentura.

Avšak NPC může většinou rozhodovat pouze o nekontroverzních zákonech. Pokud se jedná o důležitější rozhodnutí, jako je toto, rozhodnutí je projednáváno za zavřenými dveřmi vedoucími představiteli Komunistické strany.

Dodatek je zatím poslední z mnoha reforem, které vznikly na popud čínských a světových odpůrců. Ti si stěžují, že mnoho lidí je odsouzeno za malicherné zločiny, nebo dokonce nespravedlivě odsouzeno. Čína za poslední roky provedla několik změn týkající se trestu smrti. Mezi ty nejznámější patří například neuznání přiznání člověka, který byl před tím mučen a poté se přiznal, nebo přiznání pod pohrůžkami.

V roce 2008 dokonce čínský vrchní soudní dvůr oznámil, že v patnácti procentech případů se nižší soudy dopustily závažných chyb, které měly vliv na udělení trestu smrti. Od této doby musí být trest smrti vždy schválen vyšší instancí. Podle oficiálních odhadů se Čína celosvětově podílí na na rozsudcích smrti z 60 až 80 procent. Čína je tak zemí s nejvyšším počtem popravených na světě. Podle AI si v letech 1994 až 2008 rozsudek smrti vyslechlo 1000 až 6000 lidí.

Pro Evropany nepochopitelná
Přestože je Čína pro Evropany vzdálená jak kulturně, tak vzdálenostně, tak některé principy západních demokracií se objevují i v rámci jejího fungování. Například k trestu smrti nesmí být odsouzena osoba mladší 18 let či těhotná žena.

Každý odsouzený má oficiální právo na obhájce, pokud si ho nemůže dovolit. Jako způsob popravy Čína používá buďto zastřelení nebo smrticí injekci. Převážně je však používán první způsob popravy. Oficiální čísla o počtu poprav z čínské strany neexistují, a pokud by je někdo z oficiálních míst vypustil, tak by ho nejspíše čekal trest smrti za poskytování státních tajemství.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.