Lidovky.cz

Jak se dává gól mozkem? Mindball trénuje jeptišky, manažery i odstřelovače

Ekonomika

  17:45
PRAHA - Přístroj, který má zlepšit soustředění, zaujal politiky, top manažery a kupodivu i jeptišky. Trénují na něm odstřelovači, ale třeba i duševně postižení. Nejde přitom o levnou zábavu.

Mindball, tedy přístroj na zlepšení schopnosti soustředit se, má sloužit především manažerům. Už kvůli vysoké pořizovací ceně. Paradoxně ale místo firem o něj projevil zájem řád jeptišek, a to přístroj stojí zhruba 320 tisíc korun. Zakoupily ho pro duševně postižené.
 
I manažeři si ale přijdou na své. I když nechtěli do přístroje investovat, řada z nich si platí hodiny ve firmě Commservis.com, která jako jediná v Česku přístroj zakoupila. "Chodí k nám řada top manažerů a velmi častou klientelou jsou také politici," říká jednatel této společnosti Tomáš Zdechovský.

Mozkové vlny

Beta vlny (13 až 30 Hz)
Tyto vlny převládají v normálním bdělém stavu vědomí. Probíhá zde logicko-analytické myšlení, při vyšších frekvencích nastávají stresové stavy nebo stavy napětí. Nad 30 Hz jde o gama vlny.

Alfa vlny (8 až 13 Hz)
Převládají v uvolněných a současně bdělých stavech.
Charakteristický je pro ně klid a mír bez pocitu ospalosti nebo únavy.
Vznikají zde představy, kreativní řešení problémů a idejí. Mozek při alfa vlnách pracuje celkem harmonicky.

Théta vlny (4 až 8 Hz)
Charakterizují stav hlubokého uvolnění, určité fáze spánku. Při théta frekvencích lze v bdělém stavu vědomí nacházet neobvyklá řešení problémů.

Delta vlny (0 až 4 Hz)
Tato frekvence se ve větší míře vyskytuje hlavně v hlubokém spánku nebo stavu hlubokého uvolnění, doprovází pak také jednotlivé procesy tělesné regenerace.

Přístroj Mindball
Je založen na tom, že pokud dokáže někdo potlačit vlnové délky alfa a théta a vyrovnat jejich hladiny, aby nebyly rozkolísané, čeká ho "odměna" v podobě gólu. Aby se člověk co nejvíce soustředil, musí převládat vlnění beta o frekvenci 13 až 15, maximálně 18 Hz. Všechny vlnové délky produkuje mozek stále.



Tisíc korun za hodinu
A o čem to celé je? Schopnost lepší koncentrace se na přístroji trénuje formou hry. Cílem je dát druhému hráči gól. Nejde přitom o to, trefit se do branky, míček se totiž pohybuje jen dopředu či zpět. A neovládá se manuálně, ale mozkem.

Hodina práce s přístrojem stojí tisícovku až dvě a zájemců je dost – investice do přístroje se vrátila během jednoho měsíce.
Přístroj funguje na principu elektroencefalografu (EEG), což je vyšetřovací metoda, která se běžně používá v neurologii pro sledování činnosti mozku. Monitor Mindballu ale ukazuje na rozdíl od dokonalejších lékařských přístrojů jen vlnění alfa a théta (viz tabulku).

Právě když se tyto dvě frekvence co nejvíc potlačí a zároveň se zvýší frekvence beta vlnění, schopnost soustředění vzrůstá. Pokud tedy mají křivky na monitoru tvar kopců, má člověk problém se soustředit a odbourávat stres. V praxi to znamená, že ten z hráčů, který má vlnové délky alfa a théta více rozkolísané, prohrává.
"Většina lidí chodí na přístroj trénovat pravidelně. Výjimkou ale bývají politici, a že jich sem nechodí málo. Máme i klienty z řad europoslanců. Obecně jsou ale politici specifičtí tím, že jsou hrozně naštvaní, když je někdo porazí. Tvrdí, že přijdou znova, ale po prohře už většinou znovu nepřijdou," uvádí Zdechovský a podotýká, že speciálně politici se velmi často obávají, zda jim přístroj nezměří i výši IQ.

Mindball

Klienti chtějí být utajeni

Drahý kurz v době krize? Svou klientelu Zdechovský neprozradí. "Ti lidé si vysloveně nepřejí, aby se o tom, že k nám docházejí nebo že u nás kdy byli trénovat mozek, vědělo. A je to problém i s firmami. U jedné banky se o tom dozvěděli akcionáři, a byl průšvih. Na veřejnost nepůsobí dobře, že si v době krize platí drahé kurzy. Znovu už nepřišli," uvedl jednatel firmy Zdechovský.
LN se podařilo zjistit, že si prostřednictvím Mindballu trénuje mozek například poslanec za ODS a bývalý náměstek ministra spravedlnosti Pavel Staněk. "Já trénuju pravidelně. A zlepšuju se," tvrdí poslanec. Jeden kurz prý na výrazné zlepšení schopnosti koncentrace nestačí.

Zdechovský doporučuje přijít aspoň desetkrát, po pěti návštěvách už prý ale může být pokrok patrný. "Nelze říci, za kolik návštěv se schopnost soustředit se zlepší a o kolik. Je to velice individuální. Navíc každý má jinou schopnost zlepšovat své dovednosti a znalosti a velkou roli hraje i to, jak moc je motivován," říká Marek Šusta, vědecký pracovník z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. "Děláme průzkum, abychom zjistili, zhruba za jak dlouho jsou lidé schopni koncentraci zlepšit nebo třeba zda se mozek po určité době neunaví. Zatím máme přibližně 260 lidí, celkem by jich měl být téměř dvojnásobek. Do konce listopadu bychom měli mít výsledky," říká Zdechovský.

Mindball

A kdo se průzkumu zúčastňuje? Například policejní a vojenští odstřelovači, kterým Zdechovský stanovil speciální cenu – 200 Kč za hodinu. Stejně jako u ostatních ale prý minuty nepočítá. Pokud není objednaný někdo jiný, mohou zůstat i déle.

Žádný přístroj z vás génia neudělá

Přístroj Mindball pomáhá při soustředění, zlepušuje koncentraci, ale na inteligenci nemá příliš vliv, říká psychiatr Marek Šusta z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

LN: Co si myslíte o přístroji Mindball? Opravdu si díky němu může někdo zlepšit schopnost soustředit se, nebo jde jen o snahu vydělat?
Jako na snahu o výdělek se dá pohlížet skoro na všechno na světě. Ale tímto přístrojem se skutečně dá schopnost koncentrace zlepšit. Není to tedy rozhodně obchod s deštěm. Metodika přístroje se zakládá na vědecky ověřených faktech.

LN: O přístroj mají o trochu větší zájem muži. Má to konkrétní důvod?
Ano, v podstatě jde o technickou hračku. A jak se říká, boys love toys. Ženy technické věci moc nebaví. Kdyby to byla vysloveně počítačová hra, podíl mužů by výrazně narostl.

LN: Dokáže přístroj zvýšit inteligenci?
Jde o to, co je to zvýšení inteligence. Když se podíváme na složky inteligence tak, jak se běžně posuzují, tak sem patří zpracování informace, podobnosti, aritmetika, slovní zásoba, chápavost a paměťový rozsah. Je jasné, že když někoho k přístroji posadíte a on je schopen a ochoten se učit, protože to je důležité, dosáhne v řadě těchto parametrů vyššího výkonu. Nelze ale říci, že by došlo k násobnému zvýšení inteligence. V žádném případě neuděláte z průměrně inteligentního člověka génia.

LN: Dají se přístrojem zjistit různá postižení mozku? Například lékař EEG vyšetřením prakticky nezjistí nádory. Předpokládám, že ani tento přístroj to nedokáže.
Ne, to opravdu z takového záznamu nikdo nezjistí. Jediné, co by se dalo teoreticky zjistit, je, že by mozek negeneroval beta vlny. Ale takový člověk by tam ani nedošel. Žádná jiná mozková dysfunkce se tím nezjistí.

LN: Existuje z lékařského hlediska vůbec někdo, komu by mohl přístroj ublížit?
Já myslím, že je bezpečný. Obavy, že může poškodit mozek, jsou zbytečné. A jestli bych to někomu nedoporučil? Určitě psychiatrickým pacientům. U nich by to měl schválit, nebo zakázat lékař. Ale netvrdím, že by to nikdo z nich vyzkoušet nemohl. Problém by s tím ale mohli mít ti, kteří jsou silně paranoidní a mají pocit, že jim někdo čte myšlenky nebo sleduje mozek. Na druhou stranu ti si nebudou chtít ani nasadit čelenku.

LN: Co ti, kteří neradi prohrávají?
Narcistní lidé, kteří nesou prohru obecně daleko hůře než ostatní, patří mj. mezi ty, kteří by mohli velmi divoce reagovat. U takových lidí bych se být majitelem bál o přístroj. Agresorům se nic nestane, pokud se o něco nezraní. Stává se i nám, že někteří pacienti při EEG vyšetření strhnou čepici a zničí ji. Stojí 3,5 tisíce dolarů. Zda by přístroj Mindball mohl pomoci s léčbou narcistních poruch, je složitá otázka, na kterou asi zatím není odpověď. Na druhou stranu by takový efekt měly pak všechny hry.

LN: Dá se říci, že lidé s vyšší inteligencí se dovedou lépe soustředit?
Svým způsobem asi ano.

LN: Obecně platí, že nic se nemá přehánět. Dá se to říci i v souvislosti s tímto přístrojem?
Ano. Mohlo by dojít k tomu, že by dotyčná osoba měla problém se zklidněním a relaxací.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.